18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To KONIEC

Kryzys i rozłam w rządzie. Nocne głosowanie rozłupało koalicję

18.09.2020  10:07
Kryzys i rozłam w rządzie PiS
Kryzys i rozłam w rządzie PiS Fot: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Nocne głosowanie w Sejmie nad ustawą "piątka dla zwierząt" rozłupało koalicję w posadach. Mamy rząd mniejszościowy - kryzys i rozłam wśród rządzących stał się dziś faktem.

Dziś w nocy „piątka dla zwierząt” została przegłosowana, a jednocześnie w Sejmie doszło przez nią do kryzysu i rozłamu. W tym momencie dotychczasowa koalicja nie istnieje, mamy rząd mniejszościowy. 

Kryzys i rozłam w rządzie PiS

Projekt "piątka dla zwierząt" poparła: większość PiS i opozycji, jednak przeciw byli koalicjanci – cała Solidarna Polska i większość Porozumienia. W związku z taka sytuacją, koalicja została rozwiązana. Aktualnie negocjacje ws. rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, a PiS ma trudny orzech do zgryzienia. Partia zastanawia się czy utrzyma się większość gwarantującą Zjednoczonej Prawicy rządzenie. 

Jesteśmy na etapie postkoalicyjnym, nie wykluczamy rządu mniejszościowego. W piątek będą podjęte decyzje ws. zawieszenia w prawach
członków PiS, tych posłów, którzy byli przeciwni bądź wstrzymali się od głosu podczas głosowania nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt

- zapowiedział poseł PiS Krzysztof Sobolewski.  

Rozczarowany zachowaniem koalicjantów był również szef klubu parlamentarnego PiS - Ryszard Terlecki. Jak sam mówił: "Mamy dwa zarzuty. Trudno było się dogadać, nasi koalicjanci ciągle zgłaszali nowe oczekiwania. To było irytujące. Do tego wczorajsze zachowanie".

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że PiS zacznie rządzić samodzielnie, chociaż już bez większości w Sejmie. Znane politycznie twarze podkreślają, że jest to bardzo ciężki moment.

Ciekawe, czy PiS spodziewał się rozpadu koalicji w takich okolicznościach. 

Czytaj także