18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Młodzież przemawia

Kto by wygrał, gdyby głosowali licealiści? Warto się przekonać

07.10.2019  18:05
Kto by wygrał, gdyby głosowali licealiści?
Kto by wygrał, gdyby głosowali licealiści? Fot: Karol Makurat/Polska Press/East News

Walka wyborcza trwa. W 900 szkołach w dniach 7-11 października zostaną przeprowadzone symulacje wyborów parlamentarnych. Przekonamy się, kogo wybrałaby młodzież.

Wyniki symulacji wyborów parlamentarnych w liceach, znane będą już po wyborach, która odbędą się 13 października 2019 roku. Mimo to, jedna ze szkół biorących udział w projekcie, udostępniła już własną symulację.

Według niej wygrywa KO, PiS natomiast totalnie wypada z gry. Niepełnoletni przemówili w sposób zdecydowany i odbiegający od tego, co wybierają pełnoletni przedstawiciele naszego narodu.

Co by było, gdyby to licealna młodzież decydowała o wynikach wyborów?

W sondażach przeprowadzanych wśród dorosłych, na ogół to właśnie PiS wygrywa jednogłośnie, natomiast KO nie radzi sobie najlepiej. "Młodzi głosują" to projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej, który ma przygotować i oswoić licealistów z ich obywatelskim obowiązkiem, jaki spocznie na barkach młodzieży po ukończeniu 18. roku życia. 

Do projektu mogą się zgłosić wszystkie szkoły i duża ich część z niego korzysta. Uczniowie poza oddaniem głosu, mogą również zasiadać w komisjach wyborczych i sporządzać protokoły wyborcze, to naprawdę niezła nauka przez praktykę.

Na ujawnienie wyników symulacji zdecydowało się II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, które jest jedną z najlepszych szkół w Polsce. Gdyby to jej uczniowie decydowali o wyniku wyborów, wyglądałoby to następująco:

1. Koalicja Obywatelska zyskałaby 51% głosów

2. Lewica 28%

3. Konfederacja 14%

4. PiS 4,6%

5. Koalicja Polska z PSL i Kukizem 2%.

Widać, że młodzież ma zupełnie inny pomysł na wygląd rodzimej sceny politycznej. Poczekamy, co wydarzy się, kiedy ich głos faktycznie zacznie się w wyborach liczyć. Może do tego czasu zdążą zmienić zdanie, a może mocno nas zaskoczą swoją konsekwencją. 

logo Tu się dzieje