18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

a idźcie

Kto zostanie prezydentem? Polacy wypięli się na starych polityków

06.07.2022  08:20
Kto wygra kolejne wybory prezydenckie?
Kto wygra kolejne wybory prezydenckie? Fot: Piotr Molecki/East News

Nowy sondaż wyborczy i wielkie niezdecydowanie Polaków. Żaden z politycznych liderów nie zyskuje wystarczającego poparcia, by przejąć fotel prezydenta. Pora na zmianę kandydatów?

Andrzej Duda drugą kadencję zajmuje Pałac Prezydencki, ale trzeciej już nie pociągnie. Choć do kolejnych wyborów jeszcze trzy lata, już zaczynają się spekulacje, kto go zastąpi. Niedawno pojawił się nawet pomysł, by nowym prezydentem Polski został... Jarosław Kaczyński. Jego kumple z partii twierdzą, że to kandydat idealny, a prezydentura byłaby pięknym zwieńczeniem kariery politycznej.

Czy Jarosław Kaczyński byłby dobrym prezydentem? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że jest politykiem obdarzanym zaufaniem przez dość nieliczną grupę Polaków (na co wskazują kolejne sondaże) i ostro przez obywateli krytykowanym. Wiemy też, że jego brat bliźniak uznawany był i jest za najgorszego polskiego prezydenta po 1989 roku. Nie o panach Kaczyńskich miał być to jednak tekst. Wróćmy więc do meritum.

Kto na prezydenta? Nowy sondaż

A meritum to najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Pracownia sprawdziła w nim, na kogo głosy w wyborach prezydenckich oddaliby Polacy. Co ważne, w zestawieniu nie uwzględnili ani Jarosława Kaczyńskiego, ani nawet Rafała Trzaskowskiego, który w ostatnich wyborach omal nie odebrał władzy Andrzejowi Dudzie.

W ankiecie pojawiły się zupełnie inne nazwiska. PiS miałby reprezentować obecny premier Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską Donald Tusk, Polskę 2050 Szymon Hołownia. Z ramienia PSL miałby kandydować Władysław Kosiniak-Kamysz, z Konfederacji Krzysztof Bosak, z Lewicy Robert Biedroń a z Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Polacy nie chcą starych liderów?

Jak rozłożyły się głosy? Tak, że nikt nie dostał zdecydowanego poparcia wyborców, a na podium wyniki były dość wyrównane. Najwięcej osób zagłosowałoby w pierwszej turze na Mateusza Morawieckiego - 22 procent. Drugie miejsce, z wynikiem 20 procent głosów, przypada Szymonowi Hołowni. Trzecie zajmuje Donald Tusk z poparciem 19 procent społeczeństwa.

Na Krzysztofa Bosaka i Władysława Kosiniaka Kamysza głosować chce po 7 procent obywateli, a na Roberta Biedronia 6 procent. 3 proc. ankietowanych oddałoby głos na Pawła Kukiza. Aż 16 procent wolałoby zagłosować na kogoś spoza listy.

Wyniki te mogą oznaczać jedno - przed polskimi partiami jeszcze bardzo dużo do zrobienia. W tym - prawdopodobnie - także bardzo trudne zadanie znalezienia lepszych kandydatów.