18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co mówiła o Polakach?

Kwaśniewski wspomina spotkania z królową Elżbietą

Wojciech Kozicki
09.09.2022  14:41
Kwaśniewski wspomina spotkania z królową.  Co myślała o Polakach?
Kwaśniewski wspomina spotkania z królową. Co myślała o Polakach? Fot: STEVE PARSONS/AFP/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Śmierć królowej Elżbiety II wywołała poruszenie i rozpacz na całym świecie. Wspominają ją gwiazdy i politycy ze wszystkich krajów, bo na każdym jej osobowość i historia odcisnęły jakieś piętno. Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski również wspomina swoje spotkanie z brytyjską królową i ujawnił, bo monarchini sądziła o Polsce i Polakach.

Aleksander Kwaśniewski jako prezydent Polski kilkukrotnie spotkał się z królową Elżbietą II. Na antenie Polsat News w programie „Dzień na świecie” opisał jak wyglądały jego spotkania z monarchinią i jakiej etykiety musiał przestrzegać. Zwrócił uwagę, że „ogromne doświadczenie polityczne Elżbiety II było odczuwalne w trakcie nawet krótkiej rozmowy”.

Kwaśniewski wspomina spotkanie z królową Elżbietą. Co sądziła o Polsce i Polakach?

Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że „dostojeństwo, wrażliwość i spostrzegawczość monarchini Wielkiej Brytanii zwracały uwagę każdego gościa”. Podkreślił jak brytyjska królowa była uwikłana w historię XX wieku i nazwał ją „ostatnim świadkiem wielkiej historii”. On sam miał z nią dobre relacje, bo otrzymał od królowej Order św. Michała i św. Jerzego oraz Order Łaźni, które można oglądać w muzeum w Białogardzie. 

Kwaśniewski spotkał się z królową Elżbietą II m.in. w Warszawie, Londynie i Francji. Spotkania były jednak utrudnione przez restrykcyjną etykietę dworską.

Ta etykieta trochę blokuje. To był początek naszej prezydentury i pierwsza wizyta brytyjskiego monarchy w Polsce, więc musieliśmy włożyć z żoną trochę wysiłku, by te wszystkie zasady zapamiętać. Z drugiej strony królowa, choć była dystyngowana, takiego protokołu, dystansu nie narzucała. Oczywiście nie można było się z nią bratać, wykonywać jakichś nieprzewidzianych gestów, ale bardzo chętnie rozmawiała na różne tematy. których protokół nakazywał nie poruszać, zadawała pytania i to zawsze niebanalne. Wszystkie rozmowy z nią wspominam jako niezwykle ciekawe. Oczywiście protokół wskazuje, gdzie trzeba się ukłonić, by wyjść nie odwracając się, itd. – wspomina spotkania z królową Aleksander Kwaśniewski.

Przy okazji Kwaśniewski wypowiedział się na temat niedawnej śmierci księcia Filipa. Jest zdania, że śmierć męża „przyspieszyła odejście królowej”.

Były prezydent RP przypomniał, że królowa Elżbieta II jako młoda dziewczyna pomagała w wojsku i miała wielki szacunek do polskich lotników.

W czasie wizyty w Buckingham Palace, kiedy kończyłem kadencje, w 2005 roku, była potężna fala emigracji Polaków na wyspy. Królowa mówiła o emigracji znad Wisły, jako o wielkim kapitale ludzkim, który przyjeżdża do Anglii – powiedział Aleksander Kwaśniewski w Polsat News.

Czytaj także