18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

LEX TVN PRZYJĘTE PRZEZ SEJM. Opozycja w szoku

Bartłomiej Ciepielewski
17.12.2021  15:17
Lex TVN przyjęte przez Sejm
Lex TVN przyjęte przez Sejm Fot: Shutterstock.com

Lex TVN, którą rząd zamroził jesienią tego roku, błyskawicznie wróciła do Sejmu. W piątek posłowie przegłosowali nowelizację ustawy, przez co trafi ona teraz pod długopis Andrzeja Dudy. Co zrobi prezydent?

Posłowie nie kryją oburzenia po piątkowych wydarzeniach w Sejmie. Przed godziną 13 parlamentarzyści otrzymali informację, że zwołano sejmową Komisję Kultury, która rozpatrzy senackie weto dotyczące ustawy medialnej znanej jako "Lex TVN". Senat odrzucił projekt we wrześniu, a sprawa trafiła do zamrażarki i miała już nie ujrzeć światła dziennego.

Lex TVN przyjęte przez Sejm!

Mimo protestów opozycji błyskawicznie zwołana komisja odrzuciła weto Senatu. Chwilę potem sprawą zajął się Sejm, przyjmując Lex TVN. Za przyjęciem zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów z ugrupowania Kukiz'15, a także Łukasz Mejza. 10 posłów Konfederacji oraz jeden z posłów niezrzeszonych wstrzymali się od głosu. Teraz projekt trafi na biurko Andrzeja Dudy.

Posłowie PiS zapewniają, że błyskawiczne przepchnięcie Lex TVN zostało przeprowadzone zgodnie z prawem, a komisje często zwoływane są na ostatnią chwilę.

Nie ma żadnego złamania prawa. Uzus parlamentarny jest taki, że komisje zwoływane są bardzo często z godziny na godzinę i sami wielokrotnie w takim zwoływaniu komisji pracowaliśmy - stwierdziła Joanna Lichocka z PiS.

Ustawie wcześniej sprzeciwiał się prezydent Andrzej Duda, a przedstawiciele kancelarii prezydenta zapewniali, że po przyjęciu Lex TVN polska głowa państwa nie zostawi na niej swojego podpisu.

Mamy wyraźny komunikat, prezydent publicznie powiedział w wywiadzie, dlaczego nie zgadza się z tą propozycją, szef gabinetu też wyraźnie dał sygnał temu, że prezydent ustawy przygotowanej w tej formie nie zaakceptuje - mówił kilka miesięcy temu Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

Teraz nikt, oprócz prawdopodobnie posłów PiS, nie wie, co zarządzi prezydent. Jeśli nowelizacja zostanie podpisana, przyszłość telewizji TVN stanie pod wielkim znakiem zapytania. Realny plan prezesa PiS czy próba odwrócenia uwagi od innych problemów?

Czytaj także