18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekcja historii od prezydenta

Wałęsa o Janie Pawle II. "To nie papież zrobił rewolucję"

04.11.2019  20:51
Lech Wałęsa na Facebooku o papieżu - czy to jego wersja historii?
Lech Wałęsa na Facebooku o papieżu - czy to jego wersja historii? Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

Lech Wałęsa powoli budzi się na Facebooku i Twitterze po ostatnich wyborczych kontrowersyjnych wypowiedziach. Tym razem na jego celowniku znalazł się papież Jan Paweł II. Były prezydent udzielił wywiadu włoskiej gazecie i dał lekcję historii po swojemu.

Lech Wałęsa udzielił niedawno wywiadu włoskim mediom, a tekst otrzymał tytuł "Byliśmy sami, a potem przybył Wojtyła" i ukazał się w literackim dodatku do rzymskiej gazety. Prezydent na Facebooku postanowił odnieść się do tego co powiedział i wykonał tłumaczenie swojej własnej wypowiedzi. Zaznaczył, że nie jest dokładne, ale sens został oddany. 

„Oczywiście to nie papież zrobił rewolucję, ale to tak, jakby dał nam słowo, a my przełożyliśmy je na zwycięstwo” – powiedział Wałęsa i zaznaczył, że Karol Wojtyła przyspieszył bieg wydarzeń i nakłonił do pokojowego protestu, co zapobiegło rozlewowi krwi.

Właśnie dlatego, że ja i Ojciec Święty znaliśmy się dobrze, nie mówiliśmy o tym, rozumieliśmy się bez słów – powiedział Lech Wałęsa zapytany, czy rozmawiał z papieżem o murze berlińskim.

Wałęsa został zapytany o dzień 8 listopada 1989 roku, a więc poprzedzający upadek muru berlińskiego. Spotkał się wtedy w Warszawie z kanclerzem Helmutem Kohlem.

Wieczorem poprosił o spotkanie z Solidarnością. Przyjeżdżamy. Po wymianie uprzejmości mówię: "panowie, za chwilę upadnie mur w Berlinie, a potem upadnie ZSRR, jesteście gotowi na to trzęsienie ziemi?". Odpowiada mi niemiecki minister spraw zagranicznych (Hans-Dietrich) Genscher: "Drogi przyjacielu, chcielibyśmy mieć problemy tego rodzaju, ale zanim to nastąpi, wyrosną wysokie drzewa na naszych grobach" – napisał Wałęsa na Facebooku.

Przy okazji na końcu postu na Facebooku były prezydent Polski zachęcił do czytania wywiadu, w którym ostrzegł przed Kaczyńskim.

Czytaj także
Przeczytaj więcej