18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Na haj im ten projekt?

Legalna marihuana. Ruszyły prace w Sejmie!

Wojciech Kozicki
18.01.2021  09:54
PIS zgodzi się na legalną marihuanę? Oni mają i tak odlot bez wspomagaczy...
PIS zgodzi się na legalną marihuanę? Oni mają i tak odlot bez wspomagaczy... Fot: AUFSCHLAGER/CARO FOTOS/SIPA/East News, Piotr Molecki/East News

Legalizacja marihuany w Polsce? Posłanka Maciejewska informuje, że w Sejmie trwają już konsultacje i dopracowywany jest projekt ws. marihuany medycznej. Legalna marihuana w Polsce wkrótce można stać się faktem. Czy zostaną zniesione kary za posiadanie marihuany i posłowie zwiększą legalne stężenie THC? Lwica wyraźnie napaliła się na ten projekt...

Legalna marihuana w Polsce? Szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska (Lewica) poinformowała media, że ruszają konsultacje ws. pakietu ustaw dotyczących m.in. dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek i konopi siewnych. Jak podaje Polsat News, wspomniany zespół podzielił się pod koniec ubiegłego roku na trzy podzespoły, w których opracowywane są założenia projektów ustaw dotyczących konopi. 

Legalizacja marihuany w Polsce

Celem projektu jest dekryminalizacja posiadania marihuany do celów rekreacyjnych. Pakiet tych ustaw ma zostać złożony 20 kwietnia. Już w poniedziałek ruszają szerokie konsultacje dotyczące projektu, w których udział wezmą organizacje, eksperci i instytucje.

Beata Maciejewska, projekt ma zakładać legalną uprawę 4 krzaków marihuany i posiadanie 5 gramów na własny użytek. Co więcej, hodowca nie musiałby mieć zgody na uprawę, ale miałby obowiązek poinformowania państwa, że taką działalność będzie prowadził.

Szefowa zespołu podkreśliła, że nie chce, by społeczeństwo było nagle szokowane zbyt dużą legalną dawką marihuany, ale nie może być tak, że ludzie idą do więzienia za jointa. Dopuszczalna zawartość THC, czyli Tetrahydrokannabinolu miałaby zostać zwiększona do 0,3.

Chcemy przede wszystkim żeby marihuana medyczna była dostępna: w aptekach i cenowo. Dlatego chcemy dopuszczenia upraw w Polsce oraz refundacji leków. Zastanawiamy się w jakiej skali, ale refundacja powinna być zapewniona np. w przypadkach padaczki lekoopornej czy innych chorób jak nowotwory, gdzie medyczna marihuana jest stosowana by łagodzić dolegliwości – powiedziała Beata Maciejewska. (Polsat News)

W składzie parlamentarnego zespołu dominuje Lewica, są też przedstawiciele KO i Konfederacji. Niestety, nie ma tak żadnego polityka PiS, więc projekt już na starcie może być spalony. A może, chcąc zyskać poparcie społeczne, po prostu buchną Lewicy projekt?

Czy marihuana powinna być w Polsce legalna? Sądząc po zachowaniu posłów w Sejmie, wielu z nich chyba już mocno „zastanawia się” nad tym zagadnieniem…

Czytaj także
Przeczytaj więcej