18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest decyzja!

"Lex Czarnek" PRZYJĘTE PRZEZ SEJM!

13.01.2022  19:05
Lex Czarnek wchodzi w życie
Lex Czarnek wchodzi w życie Fot: Michal Pilat/REPORTER

Protesty rodziców, nauczycieli czy samorządów nie przekonały polityków Zjednoczonej Prawicy. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu ustawa "Lex Czarnek" została przegłosowana, co oznacza, że wkrótce prawdopodobnie wejdzie życie. Co się zmieni w szkołach?

Kontrowersyjny projekt "Lex Czarnek" został przegłosowany. Głos "za" oddało 227 posłów, 214 wybrało opcję "przeciw". Ustawa wejdzie w życie po głosach PiS, Porozumienia, Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

Sejm przyjął LexCzarnek. Ustawa, która sprawi, że antyszczepionkowcy, tacy jak Barbara Nowak, będą decydować o wszystkim, co się dzieje w Polskich szkołach. Celem tej ustawy jest formowanie młodych Polaków na podobieństwo Ministra Czarnka - napisał Jan Strzeżek z Porozumienia.

Ustawie sprzeciwiali się dyrektorzy, rodzice i nauczyciele. Jak podkreślają, projekt wprowadza zbędną biurokrację i całkowicie uzależnia szkoły od decyzji kuratorów oświaty.

Czym jest "Lex Czarnek"?

Głównym założeniem projektu proponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka jest zwiększenie uprawnień kuratorom. Jeśli dyrektorzy placówek czy szkół nie będą wykonywali zaleceń kuratora, będą oni zobowiązani do składania obszernych wyjaśnień swojej decyzji.

Zdaniem ekspertów rodzice stracą prawo do decydowania o dzieciach. Jeśli nauczyciel lub klasa zechce zaprosić osobę z zewnątrz od teraz zgodę na to zamiast dyrektora, będzie wydawał kurator oświaty. Zmiany zwiększają biurokrację oraz kontrolę nad decyzjami nauczycieli czy rodziców.

Zgodnie z ustawą kurator oświaty będzie miał decydujący głos w trakcie wybierania dyrektorów. Od teraz MEiN będzie także miało wpływ na to, jakie zajęcia dodatkowe prowadzone są w szkołach.

Czytaj także