18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wystraszyli się sankcji?

PiS odpuszczą Lex TVN? Kaczyński wydał wyraźne polecenie

Emilia Waszczuk
30.08.2021  15:17
PiS odpuści Lex TVN? Kaczyński zdecydował, co dalej
PiS odpuści Lex TVN? Kaczyński zdecydował, co dalej Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Lex TVN nie przejdzie, bo Jarosław Kaczyński wystraszył się gróźb USA? Amerykanie chcą nakładać na Polskę sankcje, a prezes PiS podjął decyzję, co dalej z kontrowersyjnymi zmianami w mediach.

Ustawa Lex TVN została przyjęta w Sejmie i trafiła do Senatu, gdzie najprawdopodobniej będzie odrzucona. Gdy to nastąpi, dokument ponownie głosowany ma być przez posłów i jeśli Ci go zatwierdzą, znajdzie się na biurku prezydenta. Andrzej Duda już dwa razy publicznie sugerował, że zmian w mediach nie zaakceptuje, nigdy jednak nie powiedział tego wprost. Co więc zrobi? Nie wiadomo. Pojawiły się za to głosy, że jego bunt może wynikać ze zmiany stanowiska partii i strachu PiS przed zemstą i sankcjami USA.

Prawo i Sprawiedliwość próbuje zablokować TVN, KRRiT im w tym pomaga, uparcie nie nadając ponownej koncesji TVN24 (stacja już dostała inną, holenderską, dzięki której i tak będzie mogła nadawać w Polsce), a ustawa medialna trwa w zawieszeniu. Co wydarzy się w tej kwestii w najbliższych dniach i tygodniach?

PiS odpuści Lex TVN?

Głos w sprawie zabrał dawny członek Porozumienia, ostro skłócony z Jarosławem Gowinem, za to w ścisłej spółce z Jarosławem Kaczyńskim. Adam Bielan niedawno został nowym pupilem prezesa, ma więc wieści z pierwszej ręki. Teraz zdradził, jakie będą kolejne kroki partii w sprawie TVN i zmian w mediach.

Bielan udzielił wywiadu TVP Info i zapewnił, że ani Jarosław Kaczyński, ani Zjednoczona Prawica w blokowaniu TVN i zmianach w mediach się nie cofną. Twardo trwają ponoć na dawnym stanowisku, niestraszne im sankcje USA czy bunty Andrzeja Dudy. Planują dopiąć swego.

Rozmawiałem na ten temat kilkanaście godzin temu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Nie ma żadnej zmiany naszego stanowiska. Będziemy w tej sprawie głosować "za", jeżeli ustawa wróci do Sejmu, tak jak głosowaliśmy przed wakacjami

– powiedział Adam Bielan

Nie doszło do zmiany naszego stanowiska w tej sprawie. To jest po prostu nieprawda - dodał.

PiS nie wierzy w weto Dudy?

Bielan odniósł się też do wypowiedzi prezydenta, który ostatnimi czasy dużo rozprawia o wolności słowa i złych przepisach, które wprowadzić chce jego partia matka. Co PiS na straszenie i ewentualne weto? Zdaje się, że wcale w nie nie wierzą.

Prezydent wypowiada się dyplomatycznie. Mamy sytuację, w której duży koncern telewizyjny od lat obchodzi polskie prawo i to jest ustawa, która to prawo uszczelnia

- powiedział Adam Bielan spokojnie, jakby był pewien, że żaden Andrzej Duda i jego weto planom PiS nie mogą zagrozić.