18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS straci media!

"Lex TVN" to KONIEC TVP-PiS! Jacek Kurski wyleci z hukiem

Emilia Waszczuk
12.08.2021  19:44
"Lex TVN" to KONIEC TVP-PiS! Jacek Kurski wyleci z hukiem
"Lex TVN" to KONIEC TVP-PiS! Jacek Kurski wyleci z hukiem Fot: ŁUKASZ SZELĄG/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość spisało na siebie wyrok? Przegłosowali prawo, które odbierze im władzę nad mediami publicznymi, a Jacka Kurskiego pozbawi stołka w TVP.

W środę w Sejmie odbyło się głosowanie nad ustawą zmieniającą zasady przyznawania koncesji spółkom mediowym. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, nad Wisłą nie będą mogły nadawać media z udziałami poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Oznacza to między innymi blokadę telewizji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery.

PiS chce zablokować lub przejąć nieprzychylne im media, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chętnie im w tym pomaga. Od 18 miesięcy KRRiT nie wydała decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN24. Termin upływa pod koniec września - do tego czasu partia rządząca planuje przeforsować nowe prawo.

PiS straci TVP? Zmiany przegłosowane w Sejmie

Tymczasem w środę niespodziewanie udało się przegłosować poprawkę do projektu ustawy "lex TVN", która bezpośrednio uderza w upolitycznione TVP, PiS i zależne od nich media publiczne. Zatwierdzenie jej oznacza, że już w przyszłym roku Jacek Kurski może pożegnać się ze stanowiskiem prezesa TVP, a Prawo i Sprawiedliwość stracić władzę nad mediami publicznymi.

Poprawka Konfederacji zakłada powołanie do KRRiT pięciu członków - każdego zgłasza grupa co najmniej 35 posłów, następnie wybór ich zatwierdza Sejm. W kolejnym kroku Senat decyduje o powołaniu proponowanych członków lub ich odrzuceniu. Jeśli ich zatwierdzi, wybory przypieczętowuje prezydent. Jeśli nie - całość zaczyna się od początku.

Właśnie przeszła poprawka Konfederacji praktycznie likwidująca Radę Mediów Narodowych, oddająca kompetencje KRRiTV, wykonująca wyrok TK z 2016 roku i powodująca zmianę trybu wyboru członków na podobny do RPO. W 2022 roku PiS nie wybierze partyjnych funkcjonariuszy!

- przekazał na Twitterze poseł Artur Dziambor.

Koniec partyjnych mediów w Polsce? PiS przegłosowało wyrok na siebie

Kadencja Jacka Kurskiego kończy się jesienią 2022 roku. Wcześniej upływają kadencje członków KRRiT i Rady Mediów Narodowych. Nowi będą powoływani przez Sejm i zatwierdzani przez Senat, w którym większość ma opozycja. Upartyjnieni kandydaci mogą być więc blokowani tak, jak w przypadku wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich.

Konsekwencją ustawy będzie konieczność kompromisowego składu KRRiT i Zarządu TVP od 2022, jeszcze przed wyborami w 2023. To jest sukces i skutek dzisiejszej poprawki Konfederacji

- skomentował przyjęcie poprawki Robert Winnicki.

logo Tu się dzieje