18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

duże zmiany

Lockdown w całym kraju. Niedzielski ogłasza restrykcje

17.03.2021  15:12
Lockdown w całym kraju. Minister zdrowia oglasza restrykcje
Lockdown w całym kraju. Minister zdrowia oglasza restrykcje Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Koniec dociekań - rząd podjął przyspieszone decyzje o walce z pandemią. Lockdown obejmie cały kraj, a dodatkowo wprowadzone zostaną nowe ograniczenia pandemiczne.

Rząd boi się dramatu, choć ten już się rozgrywa. W zawrotnym tempie sięgamy górnej granicy z drugiej fali pandemii, gdy najwyższa liczba dziennych zakażeń wyniosła 27 tysięcy przypadków. W środę 17 marca Ministerstwo Zdrowia informowało już o ponad 25 tys. zakażeń, a przecież lockdown obowiązuje tylko w kilku województwach. Dlatego też Adam Niedzielski zwołał pilną konferencję prasową, a wcześniej zebrał się i obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Co ustalili?

Pandemia w Polsce. Adam Niedzielski ogłasza zmiany

W czasie przyspieszonej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o tragicznym stanie, w jakim znalazła się Polska, a wraz z nią służba zdrowia. Dynamika pandemii jest coraz wyższa, w laboratoriach wykonuje się coraz więcej testów, a szpitale powoli się blokują. W ostatnim tygodniu przyrost obłożenia szpitali wyniósł około 3 tysięcy, dlatego w części szpitali w Polsce oddziały ponownie będą zmieniane na COVID-owe.

Adam Niedzielski doniósł także, że już 52 procent wszystkich zakażeń w kraju, to zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa! Wariant ten jest dużo bardziej zaraźliwy i częściej prowadzi do śmierci pacjentów. 

Lockdown w całej Polsce. Nowe ograniczenia

Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej potwierdził wcześniejsze doniesienia - koniec z regionalizacją obostrzeń. Lockdown obejmie całą Polskę i zacznie obowiązywać już w sobotę 20 marca. Stanie się tak między innymi ze względu na ryzyko weekendowego gromadzenia się tłumów w galeriach handlowych i ewentualnych wyjazdów - rząd chciał jak najszybciej ograniczyć mobilność Polaków.

Restrykcje nałożone na cały kraj oznaczają między innymi ponowne ograniczenie pracy galerii handlowych, zamknięcie kin, teatrów, muzeów czy galerii sztuki, zamknięcie hoteli i odmrożonych ostatnimi czasy pojedynczych placówek sportowych.

Rządzący do ostatniej chwili zastanawiali się, co zrobić z polskimi uczniami. Uznali, że ryzyko jest zbyt duże - o powrocie do szkół nie ma mowy. Co więcej, chwilowo (do 9 kwietnia) zawieszona będzie także nauka hybrydowa w klasach 1-3. Przedszkola i żłobki pozostaną jednak otwarte.

Ponadto politycy musieli zdecydować, czy wprowadzić w Polsce ograniczenia w przemieszczaniu się, a nawet w wychodzeniu z domów. Jak informuje minister zdrowia, na razie rozwiązania takie nie będą konieczne, zaleca jednak pozostanie w domach i izolowanie się. Zaapelował również, by każdy, kto może, ponownie przestawił się na tryb wyłącznie pracy zdalnej. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej