18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

cięzki sondaż

PiS w potrzasku? Ludzie ich kochają, ale niewystarczająco

Emilia Waszczuk
05.05.2022  13:35
PiS w potrzasku? Ludzie ich kochają, ale niewystarczająco
PiS w potrzasku? Ludzie ich kochają, ale niewystarczająco Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Preferencje polityczne polaków zmieniają się, ale triumfy ciągle świeci PiS. Jarosław Kaczyński (za sprawą wyborców) nigdy nie odda władzy w ręce opozycji?

Jarosław Kaczyński ma dziś niewielkie (ale jednak) powody do zadowolenia. W najnowszym badaniu preferencji politycznych Polaków, jego partia notuje wzrost popularności i zdecydowanie góruje nad innymi ugrupowaniami. Radość z poparcia jest jednak umiarkowana - partia dawno straciła szansę na ponowne zdobycie parlamentarnej większości i ma coraz mniejsze szanse na zbudowanie jakiejkolwiek koalicji.

Najnowszy ogląd na polityczne wybory Polaków daje nam sondaż wyborczy przeprowadzony przez pracownię IBRIS dla Radia ZET. W stosunku do badania sprzed miesiąca, poparcie dla PiS urosło o 1,7 pkt proc.! Dziś na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głosować chce aż 35,9 procent dorosłych Polaków!

Opozycja nie przejmie władzy?

Jeszcze mniejsze powody do radości ma opozycja, której bardzo dużo brakuje, by obalić rządy PiS i przejąć władzę w kraju. Najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne, czyli Koalicja Obywatelska, zyskuje 0,1 pkt. procentowy i uzyskuje poparcie 26,3 proc. wyborców. Dużo i mało jednocześnie, rośnie, ale rządu na tym nie zbudują.

Opozycja mogłaby się oczywiście zjednoczyć, czy to jednak pomoże? Niekoniecznie. Preferencje wyborcze Polaków zmieniają się, ale bardzo powoli. Co zaskakujące jednak, w siłę znów rośnie Lewica. Partia wybija się na trzecie miejsce w zestawieniu i notuje wynik 9 procent głosów Polaków, co oznacza wzrost poparcia o aż 2,7 pkt proc.!. Polska 2050 Szymona Hołowni spada tym samym na miejsce czwarte. Na ugrupowanie głosować chce 8,6 proc. wyborców (+0,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania).

Żegnaj Konfederacjo?

W Sejmie znalazłoby się także miejsce dla PSL-Koalicji Polskiej. Na Ludowców głosować chce dziś 5,1 procent Polaków (-0,2 pkt proc.). Duży spadek poparcia notuje Konfederacja, która tym razem ledwo dostaje się do Sejmu - w badaniu głos na nią zadeklarowało 5 procent osób. To aż 2,8 pkt proc. mniej, niż miesiąc temu!

Co niepokojące, aż 10,1 procent Polaków nie wie, na kogo głosować w wyborach parlamentarnych. Do urn poszłoby i decydowało o losach kraju zaledwie 53,8 procent uprawnionych obywateli.

logo Tu się dzieje