18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Optymizm

Łukasz Szumowski apeluje by robić więcej testów. Epidemia wygasa?

04.05.2020  11:06
Łukasz Szumowski apeluje by robić więcej testów. Epidemia wygasa?
Łukasz Szumowski apeluje by robić więcej testów. Epidemia wygasa? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Łukasz Szumowski apeluje do placówek medycznych, by robić więcej testów na koronawirusa. Jednocześnie pojawia się delikatna radość - szybkość rozwoju i zjadliwość pandemii wyraźnie hamuje.

Łukasz Szumowski znany jest z tego, że nie podchodzi do sprawy pandemii z optymizmem. Polski Minister Zdrowia zwykł raczej zakładać zawsze najgorsze rozwiązanie. Teraz jednak nawet on musi choć trochę podnieść kąciki ust do góry.

Wszystko wskazuje na to, że epidemia w Polsce zaczyna hamować. Zachorowań jest coraz mniej, ale to nie oznacza, że możemy się cieszyć i totalnie wyluzować. Łukasz Szumowski niezmiennie apeluje o rozsądek, a dodatkowo prosi placówki medyczne o jak największą ilość wykonywanych testów, by mieć pewność, że pandemia faktycznie ustępuje i nie przegapiamy czającego się zagrożenia.

Łukasz Szumowski apeluje o zwiększenie liczby testów

Komentarze Szumowskiego były z resztą szczególnie wymowne.

Na razie mamy dosyć stabilną liczbę chorych dobowo. Wydaje się, że wzrost się spowolnił, wypłaszczył

- mówił Minister Zdrowia w radiowej Trójce.

Chcielibyśmy, żeby testów było jak najwięcej. Mamy możliwość robienia 25 tys. testów, mamy 100 laboratoriów zarejestrowanych. Zachęcamy do testowania. Testy, testy, więcej testów

- zaapelował Łukasz Szumowski.

Na koniec pocieszył jeszcze (oczywiście na swój wyjątkowy sposób) wszystkich sceptyków, podając budujące fakty.

Mieliśmy do czynienia z ostrym szczytem w Hiszpanii, we Włoszech. We wszystkich modelach, im szybszy jest szczyt, tym jest więcej chorych. Im bardziej jest ta krzywa wypłaszczona, tym później szczyt nastąpi, ale zachorowań jest znacznie mniej

- mówił Szumowski.

Myślicie, że za zwiększeniem liczby testów pójdzie też zwiększona liczba chorych, czy może jednak naprawdę możemy zacząć cieszyć się z końca zarazy?

Przeczytaj więcej
Komentarze