18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

grubo

Szumowski ustawił rodzinę? 140 MILIONÓW dla firmy jego brata

19.05.2020  17:27
140 milionów złotych dla brata Łukasza Szumowskiego
140 milionów złotych dla brata Łukasza Szumowskiego Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nie 74, a aż 140 milionów złotych dotacji dostała od państwa firma Marcina Szumowskiego - brata ministra zdrowia. Łukasz Szumowski straci stanowisko?

"Gazeta Wyborcza" donosi o gigantycznej kwocie, jaka popłynęła wartkim strumieniem do firmy OncoArendi od 2015 roku, gdy rządy w Polsce objął PiS. Z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez ostatnie lata Marcin Szumowski - brat ministra Łukasza Szumowskiego - orzymał łącznie 140 milionów złotych! Wcześniej "Fakt" informował o 74 milionach złotych. 

OncoArendi została wsparta przez państwowe Centrum Badań w aż ośmiu projektach. Warto przy tym zaznaczyć, że firma, w której udziały ma też żona ministra zdrowia, niczego nie produkuje i nie sprzedaje, szuka jedynie nowych leków, a jej wartość przez kilka lat wzrosła a 40 tysięcy do 40 milionów złotych.

Prawda wyszła na jaw

Właściciel firmy Marcin Szumowski nie chce zdradzić, ile pieniędzy uzyskał z państwowych grantów. Sprawdzili to więc politycy opozycji, którzy dokonali kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej ogłosili prawdę we wtorek.

Czarno na białym widać, że była to spółka uprzywilejowana i mogła liczyć na wyjątkowo dobre traktowanie

- powiedział Joński.

Minister Łukasz Szumowski zarzeka się, że nie ma nic wspólnego z przyznawaniem dotacji dla brata. O tym, że to niekoniecznie prawda, pisaliśmy w tekście "Szumowski straci stołek? Ponad 70 mln zł od państwa dla jego brata". Teraz okazuje się, że tylko we wspomnianym w artykule okresie, OncoArendi dostało z NCBiR w sumie ponad 50 milionów złotych