18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

konflikt na szczycie?

Szumowski wściekły na Dudę?! "Trzeba mieć pokorę"

28.07.2020  12:27
Łukasz Szumowski rozczarowany Andrzejem Dudą
Łukasz Szumowski rozczarowany Andrzejem Dudą Fot: praszkiewicz/Shutterstock

Minister Zdrowia jest rozczarowany prezydentem? Andrzej Duda zaszedł mu mocno za skórę. Łukasz Szumowski mówi o pokorze i wielkim strachu.

Minister zdrowia zniknął w ostatnich tygodniach z mediów i zdaje się, że wakacjuje. Urlop wziął, mimo że w Polsce szaleje epidemia - koronawirus znów atakuje ze zwiększoną siłą, w kolejnych województwach wykrywane są potężne ogniska zakażeń, ludzie ciężko chorują, a część pacjentów umiera. A to niejedyny problem Ministerstwa Zdrowia - mimo wydanych milionów złotych, ciągle nie ma respiratorów - zniknęły i złotówki, i specjalistyczny sprzęt.

Szumowski zły na Dudę

Łukasz Szumowski ma wakacje, znalazł jednak czas na szybki wywiad z Onetem. W nim przyznał, że rozczarował się postawą prezydenta Andrzeja Dudy. Twierdzi, że jako głowa państwa, autorytet, zachował się niepoważnie.

Chodzi o niedawną deklarację Andrzeja Dudy i jego objawienie jako antyszczepionkowca. W czasie, gdy cały świat walczy o szczepionkę na koronawirusa, która może być jedynym sposobem na pokonanie pandemii, prezydent obwieścił, że nikt nikogo do żadnych szczepień zmuszać nie powinien, a i on sam szczepić się nie zamierza.

Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę. Bo uważam, że nie

- mówił Duda na jednym z wieców wyborczych.

Co na to minister zdrowia? Jest zasmucony. - Oczywiście, że zasmuciły (słowa - red.), bo wiem, że są argumenty za tym, że szczepienie na grypę jest dobre - przyznał.

Próbował jednak prezydenta bronić, ignorując część wypowiedzi o sprzeciwianiu się szczepieniom.

Mamy wolność w Polsce i nie każdy ma obowiązek się zaszczepić. Jeżeli to nie jest obowiązkowe szczepienie, nikt nie ma obowiązku szczepić się na grypę. Ja ubolewam, że więcej osób nie chce się szczepić na grypę, ale nie chcę piętnować kogokolwiek za jego osobistą decyzję. Będę rozmawiał z panem prezydentem, będę starał się go przekonać do tego szczepienia, taka jest moja rola jako lekarza, ale nie jest moją rolą i uważam, że mediów też nie, piętnowanie kogokolwiek za decyzję podjętą zgodne z prawem i dotyczącą jego samego - powiedział Szumowski.

Jesienią będzie masakra

Przy okazji minister zdrowia odniósł się do szalejącej w Polsce epidemii koronawirusa. Choć znowu mamy ogromny wzrost nowych przypadków zakażeń, szumowski twierdzi, że... pierwsza fala jest już za nami. Teraz musimy przygotować się na jesień, kiedy zapewne koronawirus zaatakuje ponownie, ze zwiększoną siłą.

W tej chwili ruszyły już przygotowania do jesieni. To jest ogromne wyzwanie i logistyczne, i medyczne, i organizacyjne. Bo jeżeli popatrzymy na infekcje górnych dróg oddechowych w czasie sezonowej grypy, to jest to tygodniowo kilkaset tysięcy osób. Pojawia się więc ogromny problem z mieszaniem się potencjalnych chorych na COVID-19 i osób, które mają grypę. To niewątpliwie będzie wyzwanie - powiedział.

Trzeba mieć pełną pokorę i przygotowywać się na najgorsze, licząc na najlepsze; pierwsza fala pandemii jest już za nami, ale wirus nie znika.