18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ała

Łukasz Szumowski zaatakowany! Zero litości dla polityka

19.08.2020  16:57
Łukasz Szumowski zaatakowany w Sejmie
Łukasz Szumowski zaatakowany w Sejmie Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Łukasz Szumowski złożył dymisję i nie jest już ministrem zdrowia. W środę odwiedził Sejm i rozmawiał z dziennikarzami. Wtedy został zaatakowany.

Ostatnie dni to trzęsienie ziemi w Ministerstwie Zdrowia. W poniedziałek dymisję złożył wiceminister Janusz Cieszyński, dzień później z do wymiany poszedł minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obaj w ostatnich miesiącach oskarżani byli o niejasne interesy. Czy to dlatego tak nagle opuścili resort?

W środę były minister zdrowia Łukasz Szumowski odwiedził Sejm - jak wcześniej zapowiedział - pozostaje posłem. W międzyczasie zdecydował się na krótką rozmowę z obecnymi w budynku dziennikarzami. Wtedy nastąpił atak.

Łukasz Szumowski zaatakowany w Sejmie

Łukasz Szumowski ma być zamieszany w kilka afer - od zakupu trefnych maseczek od kolegi, instruktora narciarstwa, przez interesy resortu z jego bratem, po kupno respiratorów od handlarza bronią (Ministerstwo Zdrowia nie otrzymało sprzętu i nie odzyskało pieniędzy). Teraz gdy Szumowski odszedł już z rządu, sprawy te ciągle się za nim ciągną. I powróciły na sejmowym korytarzu.

Tam bowiem ex-ministra zaatakował poseł KO Dariusz Joński. Podszedł do dziennikarzy, chwilę przysłuchiwał się rozmowie, po czym sam rozpoczął szarżę. Zaczął dopytywać, kiedy Łukasz Szumowski odniesie się w końcu do stawianych mu zarzutów. - Zadawaliśmy przez 1,5 miesiąca pytania i ani razu pan nie znalazł czasu, by się z nami spotkać i porozmawiać w ministerstwie. Pytaliśmy, gdzie są pieniądze za respiratory, gdzie są pieniądze za maski - atakował polityk. To Szumowskiemu się mocno nie spodobało.

Odpowiedzi były udzielane w takim trybie, w jakim przewiduje to ustawa - rzucił - Z całym szacunkiem, nie ma nigdzie takiego zapisu, by minister spotykał się z posłami - powiedział.

Na pytanie, czy planuje rozliczyć się z wydanych na nieistniejące respiratory kilkudziesięciu milionów złotych, zapewnił, że zrobi to co do grosza. Płacić jednak nie będzie, bo - jak stwierdził - "to Skarb Państwa uzyskuje te pieniądze". 

Łukasz Szumowski do dymisji

We wtorek w czasie konferencji prasowej Łukasz Szumowski ogłosił, że rozstaje się z Ministerstwem Zdrowia. Twierdził, że planował to już od dawna (jak się okazało - nawet od początku roku - ale stanęła mu na drodze epidemia koronawirusa. Został więc w rządzie i właśnie dzięki niemu udało się uniknąć tragedii jak we Włoszech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Choć teraz odnotowujemy w Polsce dużo więcej przypadków nowych zakażeń niż wiosną, Szumowski nie widzi powodów, by dalej sprawować funkcję ministra zdrowia i zamierza poświęcić się pracy lekarza.

Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia [...]. Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaję posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu [...], chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów - ogłosił we wtorek.

Przeczytaj więcej
Komentarze