Honory z ręki Dudy

Macierewicz dostanie medal. Najwyższe odznaczenie

Wojciech Kozicki
23.09.2022  13:57
Macierewicz dostanie medal. Order Orła Białego od Dudy
Macierewicz dostanie medal. Order Orła Białego od Dudy Fot: MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Antoni Macierewicz dostanie najwyższe odznaczenie państwowe. Polsat News ujawnia, że Andrzej Duda wręczy mu Order Orła Białego. Co takiego szef podkomisji smoleńskiej zrobił, by go tak uhonorować?

Antoni Macierewicz to człowiek z historią. Niegdyś aktywny działacz KOR, a dziś polityk PiS szukający dowodów na zamach w Smoleńsku, którego komisja okazała się katastrofą. Jednak zostanie uhonorowany przez Andrzeja Dudę. Jak ujawnia Polsat News, 23 września o godz. 15 w Belwederze prezydent weźmie udział w uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej. 

Medal dla Macierewicz. KOR i Smoleńsk

Zgodnie z informacjami Polsat News, w 46. rocznicę założenia KOR zostaną odznaczeni jego założyciele i działacze - Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. Informacja została potwierdzona na Twitterze przez Kancelarię Prezydenta.

Antoni Macierewicz był działaczem opozycyjnym w PRL-u oraz współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Za jego sprawą ukazywały się niezależne czasopisma "Biuletyn informacyjny" i "Komunikat KOR".

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 r. Był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego – przypomina Polsat News.

To nie pierwszy medal dla Macierewicz. Jest już odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990r.) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017r.)

Czytaj także