18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes NIK atakuje

Banaś zniszczy PiS?! Przekazał "szokującą informację"

18.10.2021  13:16
Marian Banaś pogrzebie PiS żywcem?
Marian Banaś pogrzebie PiS żywcem? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Marian Banaś wytoczył ciężkie działa przeciw PiS. Prezes NIK podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że "dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań". Miały one obciążać zarówno prezesa NIK, jak i jego rodzinę. Wkrótce sprawą może zająć się sejmowa komisja śledcza.

Marian Banaś zorganizował w poniedziałek konferencję prasową w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. Podczas spotkania przyznał, że  "nigdy w przeszłości aparat państwa nie pracował tak usilnie nad usunięciem prezesa NIK". Następnie ujawnił dziennikarzom "szokującą informację".

Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę. W zamian za to proponowano im opuszczenie aresztu tymczasowego. Nie uległy one szantażowi, w związku z czym spędziły one w areszcie prawie dwa i pół roku - przekazał.

Zdaniem Banasia taka sytuacja "w każdej zdrowej demokracji wywołałaby dymisję najważniejszych urzędników w państwie".

Marian Banaś atakuje PiS

Prezes NIK dodał, że jest to "sytuacja bez precedensu od czasu upadku PRL". Jak podkreśla, działania te mają pozbawić niezależności Najwyższą Izbę Kontroli.

Dysponujemy materiałami, które uzasadniają stanowisko pana Mariana Banasia i prezesa NIK o tym, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do złożenia fałszywych zeznań, fałszywego oskarżania i zawiadomienia o niepopełnionych przestępstwa oraz o tworzeniu fałszywych dowodów, co świadczy o przekraczaniu przez przedstawicieli polskich służb i prokuratury swoich uprawnień - podsumował mecenas Marek Małecki.

Podczas konferencji mecenas Małecki poinformował, że w ręce marszałek Sejmu trafi wniosek o powołanie komisji, wyjaśniającej tę sprawę.