18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

miłość jest ślepa?

MORAWIECKI NA PREZYDENTA! Polacy go kochają

Emilia Waszczuk
31.05.2022  13:31
Mateusz morawiecki nowym prezydentem?
Mateusz morawiecki nowym prezydentem? Fot: Nicolas Landemard / Le Pictorium/Le Pictorium/East News

Kto zastąpi Andrzeja Dudę na fotelu prezydenta? Zjednoczona Prawica będzie zmuszona znaleźć nowego kandydata. Polacy już wiedzą, kto powinien stanąć do boju.

Andrzej Duda nie będzie dłużej prezydentem - nie po wyborach w 2025 roku. Prawo nie pozwala mu po raz kolejny kandydować, a to oznacza, że PiS będzie musiało wystawić nowego kandydata. Gdzie znajdą kogoś tak uległego? Kogo pokochają Polacy?

Choć do wyborów jeszcze daleko, a Andrzej Duda nie jest jeszcze nawet na półmetku drugiej kadencji, od dawna trwają spekulacje, kto mógłby go zastąpić. Pod uwagę brane są różne, mniej i bardziej ważne nazwiska z kręgów PiS. I okazuje się, że jedno może liczyć na szczególne poparcie.

Morawiecki prezydentem?

Mowa o obecnym premierze, Mateuszu Morawieckim. Polityk coraz częściej określany jest prawą ręką czy nawet następcą Jarosława Kaczyńskiego. Wybór może się więc wydawać oczywisty. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że znany z naciągania prawdy szef rządu nie cieszy się zbyt wielką sympatią kolegów. Czy zechcą wesprzeć jego kandydaturę?

Instytut Badań Polster sprawdził na zlecenie "Super Expressu", jakie szanse ma Mateusz Morawiecki w wyborach prezydenckich. Pracownia nie przepytała oczywiście polityków PiS, a głosujących - obywateli. Wynik jest mocno zaskakujący.

Na Mateusza Morawieckiego w wyborach prezydenckich zagłosowałoby aż 33 procent wyborców. To oczywiście za mało, by od razu przejąć władzę, jednak wystarczająco, by wejść do drugiej tury. Dla porównania, jego największa konkurentka z PiS, Beata Szydło, mogłaby liczyć na zaledwie 12 procent głosów!

Sasin do lamusa

Pollster spytał obywateli jedynie o kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Wiemy jednak dzięki ich badaniu, że szans w walce o fotel prezydenta nie ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na polityka zagłosowało zaledwie 8 procent badanych, tyle samo, co na Elżbietę Witek.

Jeszcze gorzej wypadli Mariusz Błaszczak (7 proc.), Waldemar Buda (4 proc.) czy Joachim Brudziński (3 proc.). O dziwo Zbigniew Ziobro nie dostał często kojarzonego z nim zera, a aż 6 procent głosów obywateli! Z kolei znany z obracania w proch wszystkiego, czego dotknie Jacek Sasin, zdobył w głosowaniu 2. procentowe poparcie.

Aż 17 procent badanych twierdzi, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta powinien być ktoś inny. Kto? Tego nie wskazali.