18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zmiany w rządzie

​Morawiecki do wymiany! ZASTĄPI GO KOBIETA

Emilia Waszczuk
22.04.2022  07:50
Mateusz Morawiecki traci jeden ze stołków. Raczej się ucieszy
Mateusz Morawiecki traci jeden ze stołków. Raczej się ucieszy Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki ma za dużo pracy, więc do końca miesiąca dostanie znaczącą pomoc. W rządzie szykują się zmiany - premier straci jeden ze stołków. I raczej się ucieszy.

Już za kilka dni Mateusz Morawiecki będzie miał dużo więcej wolnego. Z pracy premiera niezadowolonych jest blisko 60 procent społeczeństwa, a ufa mu zaledwie nieco ponad 30 procent, ale ten nadal będzie piastował to stanowisko. Straci inne, ale raczej go to nie zaboli.

Od pewnego czasu, a dokładniej od 9 lutego, Mateusz Morawiecki jest nie tylko szefem rządu, ale i ministrem finansów. Gdy okazało się, że wychwalany i forsowany przez niego Polski Ład to kompletna klapa, ktoś musiał wziąć na siebie winy i postawić się w roli kozła ofiarnego. Cóż z tego, że twarzą projektu był premier? Panu Mateuszowi nie spadł z głowy nawet włosek. Z rządu wylecieli za to minister i wiceminister finansów.

Nowa szefowa w Ministerstwie Finansów

Mateusz Morawiecki czasowo przejął rządy w resorcie finansów po Tadeuszu Kościńskim, ale długo na dodatkowym stanowisku ciągnąć nie mógł. Już w czwartek dowiedzieliśmy się, że nowy minister (lub ministra) pojawi się do końca kwietnia. Radio ZET spekulowało, że może to być stara koleżanka premiera, Beata Daszyńska-Muzyczka. Już wiadomo, że ten plan nie wypali.
Szefostwo w Ministerstwie Finansów obejmie inna wierna partii kobieta. Nową ministrą zostanie Magdalena Rzeczkowska, obecna sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej - donosi polskatimes.pl. Powołanie polityczki na tekę szefowej resortu nastąpić ma w ostatnim tygodniu kwietnia.

Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Kim jest nieznana szerszej publiczności Magdalena Rzeczkowska? Kto jest na tyle szalony, by w obliczu gospodarczego kryzysu zasiąść na fotelu szefa/szefowej Ministerstwa Finansów? Magdalena Rzeczkowska to kobieta doświadczona, przynajmniej na finansach zna się trochę bardziej, niż minister zdrowia na zdrowiu (Adam Niedzielski jest ekonomistą).

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie. Pracowała w Głównym urzędzie Ceł, a później brała udział w działaniach związanych z aneksją Polski do Unii Europejskiej. Współtworzyła Prawo celne i przepisy wykonawcze, a od 2016 roku koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Działania te zakończyły się sukcesem –100% zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie. Z jej inicjatywy wprowadzono nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO)

- czytamy na stronach rządowych.

Od 2020 roku Magdalena Rzeczkowska pełni funkcję wiceministry finansów i szefowej Krajowej Administracji Skarbowej.

Magdalena Rzeczkowska nową ministrą finansów
Magdalena Rzeczkowska nową ministrą finansów Fot: Ministerstwo Finansów