18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

don Matteo i znikające pieniądze

Miliardy dla Polski z Unii. Morawiecki: wsadźcie je sobie w...

Emilia Waszczuk
12.11.2020  18:34
Mateusz Morawiecki pozbawi Polskę miliardów złotych
Mateusz Morawiecki pozbawi Polskę miliardów złotych Fot: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Mateusz Morawiecki grozi Unii Europejskiej wetem w sprawie budżetu wspólnoty na najbliższy rok. To reakcja na trwający od miesięcy spór i doniesienia, że kraje, które nie będą przestrzegać prawa, mogą pożegnać się z dotacjami.

Polska jest jednym z państw szczególnie zagrożonych brakiem środków z UE, a przy okazji największym Unii beneficjentem. Nasz rząd oczywiście chciałby czerpać garściami z portfela wspólnoty, nie zamierza jednak dawać nic w zamian.

Unia w końcu zauważyła, że w Polsce dzieje się źle, rząd upolitycznia prokuraturę i sądy, łamie własną konstytucję i za nic ma prawo unijne, którego - wstępując do UE - obiecaliśmy przestrzegać. Uwagę władz unijnych zwróciły ostatnie działania polityków PiS, którzy jawnie nawołują do dyskryminacji i odczłowieczają społeczność LGBT. Oburzenie i sprzeciw budzą też powstałe w części polskich gmin "strefy wolne od LGBT".

Miliardy od Unii. Morawiecki woli łamać prawo, niż je dostać

Unia postanowiła więc, że wypłaty dotacji dla poszczególnych państw będą uzależnione od przestrzegania prawa. I jest w tym postanowieniu konsekwentna. Konsekwentny jest też niestety polski rząd, który o praworządności nie chce słyszeć. Mateusz Morawiecki oficjalnie posłał więc groźby.

Jak udało się ustalić dziennikarzom RMF, premier już kilka dni temu wysłał oficjalne pisma do unijnych przywódców (m.in. szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i kanclerz Niemiec Angeli Merkel), w których powiadomił, że sprzeciwia się wiązaniu wypłat unijnych z przestrzeganiem praworządności. Jeśli Unia będzie przy tym obstawać, Polska zawetuje jej budżet.

Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu warunkowości związanego z budżetem UE, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną. Skierowałem do przywódców UE list z nakreśleniem naszej perspektywy

- skomentował doniesienia główny zainteresowany, premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zapowiada weto wobec budżetu europejskiego, którego Polska jest największym beneficjentem. Szukam właściwego słowa

- napisał zirytowany postawą polskiego rządu były premier Donald Tusk na Twitterze.

Znacie jeszcze kogoś, kto tak strasznie boi się przestrzegania prawa jak politycy PiS?

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze