18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

czy te oczy mogą kłamać?

Premier obiecuje odmrożenie gospodarki! KONIEC LOCKDOWNU

Emilia Waszczuk
18.01.2021  15:37
Premier obiecuje odmrożenie gospodarki. Już za chwilę
Premier obiecuje odmrożenie gospodarki. Już za chwilę Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki zmienia zdanie i jednak planuje odmrozić gospodarkę. Kiedy? Już dosłownie za chwilę. Oznajmił, że ma plan, ale jeszcze nie wie jaki.

W poniedziałek w całej Polsce ruszył wielki protest przedsiębiorców. Tym razem Polacy nie wyszli jednak na ulice, by utworzyć wielki orszak i krzyczeć pod Sejmem. Oni po prostu - wbrew pandemicznym restrykcjom i zakazom - otworzyli swoje biznesy.

W odpowiedzi na to policja zaczęła łapanki, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne pieniądze na pomoc Polakom i obiecał... powolne otwieranie gospodarki. Oznajmił, że chciałby jak najszybciej uwolnić kraj z lockdownu, musi jednak najpierw opracować specjalny plan.

Koniec lockdownu? Restauracje i siłownie otwarte na specjalnych zasadach

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, już w lutym rząd będzie chciał wdrożyć specjalne protokoły sanitarne, które pozwolą na otwarcie i pracę kilku ważnych branż. Zaznaczył przy tym, że plan nie jest jeszcze opracowany, ale powstać ma w ciągu najbliższych 10 dni. A to oznacza, że znowu wszystkiego dowiemy się pewnie w ostatniej chwili.

Będziemy starali się we współpracy z przedstawicielami tych branż w najbliższych 10 dniach wypracować protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych. Myślę, będziemy chcieli te protokoły wdrażać w lutym w życie, ale trudno mi dzisiaj powiedzieć, od którego lutego

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O jakie branże chodzi? To wspomniana już gastronomia, ale też hotelarstwo i ogólnie pojęta turystyka, oraz branża fitness. Wiadomo także, że już robione są plany ponownego otwarcia handlu.

W lutym powrót do normalności?

Ale uwaga - nie szykujmy się na pewne odmrażanie. Wszystko bowiem zależeć ma od rozwoju pandemii i jak zaznaczył premier, może zostać odwołane. Wystarczy, że liczba dziennych zakażeń znów poszybuje w górę.

Jeśli za 5-10 dni nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń, zgonów, to z całą pewnością będziemy musieli nasze plany zrewidować. Mając na uwadze to, jak zachowuje się nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii, ale również na kontynencie - w Niemczech, w Republice Czeskiej, musimy zachować dużą elastyczność reagowania. Stąd też tak ważne jest to, żeby wszyscy trzymali się obostrzeń, rygorów, zakazów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Na koniec premier zaapelował do bankrutujących przedsiębiorców, by nie protestowali, poddali się i poczekali na lepsze czasy. Przecież takie w końcu kiedyś nadejdą, nie ma co panikować... A jeśli jest źle, niech złożą specjalne wnioski do rządu, może skapnie im coś z kolejnej tarczy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze