18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Morawiecki gorszy niż fotoradar

Premier postrachem piratów drogowych. BĘDZIE ZABIERAŁ AUTA KIEROWCOM

Emilia Waszczuk
15.07.2021  18:22
Mateusz Morawiecki chce zabierać auta piratom drogowym
Mateusz Morawiecki chce zabierać auta piratom drogowym Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki zdradził w czwartek szczegóły zmian w prawie o ruchu drogowym, jakie rząd zapowiada od kilku dni. To już pewne - polskie ulice czeka rewolucja.

Pijani kierowcy i piraci drogowi to gigantyczny problem w Polsce. Nie pomagają kolejne kampanie społeczne, niestraszne mandaty czy punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy. Polacy, którzy za nic mają sobie prawo i bezpieczeństwo, jeżdżą z zatrważającą prędkością, często pod wpływem używek. Jak ten proceder ukrócić?

W kilkunastu europejskich państwach obowiązują przepisy, wedle których pirat drogowy stracić może nie tylko prawo do prowadzenia pojazdów, ale i samochód. Zdaje się, że podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w Polsce. Właśnie potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

Piraci drogowi stracą samochody

Szef rządu wziął w czwartek udział w pikniku na Torze Modlin, organizowanym przez Orlen. Impreza poświęcona była bezpieczeństwu na drodze. Czy takie akcje coś pomagają? Niekoniecznie. Czy ta jedna okaże się przełomowa? Być może.

To właśnie teraz premier Mateusz Morawiecki potwierdził bowiem krążące od kilku dni plotki. Prawo o ruchu drogowym i karach za wykroczenia się zmieni, a jednym z punktów będzie odbieranie aut niebezpiecznym kierowcom.

Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi, a jeśli pod wpływem alkoholu, to bandytów za kierownicą

- powiedział premier stanowczo.

Musimy zdecydowanie temu przeciwdziałać i zgodnie z naszą zapowiedzią z mojego expose, zobowiązałem rząd do bardzo zdecydowanych działań w tym zakresie. Zmieniamy w związku z tym niezmieniane od bardzo dawna zasady związane z mandatami, grzywnami, a w przypadku jazdy po pijanemu, pod wpływem alkoholu, będzie także możliwość skonfiskowania samochodu; będą bardzo wysokie kary

- ogłosił Mateusz Morawiecki.

Jak zauważył polityk, tylko w 2020 roku policja zatrzymała na polskich drogach ponad 1,5 tys. pijanych kierowców, którzy spowodowali wypadek lub kolizję. Ilu tym razem udało się nie doprowadzić do tragedii? - Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu. Kary zostaną tutaj znacząco podniesione - powiedział premier.

Wyższe kary dla piratów drogowych

Mateusz Morawiecki wyraził przy tym nadzieję, że zmiany w prawie wejdą w życie jak najwcześniej, najpóźniej do końca roku. Zapewnił też, że gdy tylko prawo się zmieni, policja będzie bezwzględna i zacznie wymierzać najdotkliwsze możliwe kary piratom drogowym.

Jakie dokładnie zmiany w prawie o ruchu mają wejść w życie? Mowa między innymi o punktach karnych, które kasowane będą dopiero po upływie dwóch lat. Ponadto zmieni się punktacja - za jedno wykroczenie kierowca będzie mógł otrzymać nawet 15 punktów karnych, a nie jak dotychczas, maksymalnie 10.

Jedną z najważniejszych zmian ma być przepadek pojazdu, kiedy kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, lub nawet sprowadzi niebezpieczeństwo na drodze poprzez prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających. Co ważne, stracić będzie można nawet nie swoje auto, wystarczy siedzieć za kierownicą. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej