18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dogadają się?

Polska nie chce praworządności. Merkel będzie szukać kompromisu

Bartłomiej Ciepielewski
20.11.2020  12:07
Polska boi się praworządności
Polska boi się praworządności Fot: MICHAEL SOHN/AFP/East News

W odpowiedzi na powiązanie dotacji z praworządnością Polska i Węgry postanowiły zawetować budżet unijny. PiS swoim zachowaniem ryzykuje utratę miliardów euro. Kanclerz Angela Merkel chce znaleźć kompromis.

Podczas wideo szczytu Unii Europejskiej, Angela Merkel poinformowała o konieczności kontynuowania rozmów z Polską i Węgrami. Jak podkreśliła, istnieje porozumienie ws. budżetu, lecz co do mechanizmu praworządności zdania są podzielone.

Angela Merkel szuka kompromisu

Jest to bardzo poważny problem, z którym musimy się uporać. Będziemy ciężko nad tym pracować – poinformowała.

Niemiecka kanclerz nie chciała zdradzać, jakie mogą być opcje rozwiązania całej sytuacji. Stwierdziła, że to dopiero początek drogi, a ugoda może nastąpić dopiero w przyszłym roku. Odniosła się również do możliwości pozbawienia Węgier i Polski prawa głosu.

Dla mnie w tym kontekście nie ma takiego słowa jak groźba. Mamy obowiązek szukania rozwiązania" – stwierdziła Angela Merkel.

Prace nad budżetem jak na razie utknęły w martwym punkcie. Polacy są największym beneficjentem unijnych dopłat, a niedługo mogą stracić wszystko.

Przeczytaj więcej
Komentarze