18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poleciał?

Dworczyk do dymisji? Szef KPRM podjął decyzję po raporcie NIK

27.05.2021  13:11
Michał Dworczyk kończy z PiS?
Michał Dworczyk kończy z PiS? Fot: Piotr Molecki/East News

Michał Dworczyk wyleci z PiS? Szef KPRM przedstawił pierwsze wyjaśnienia po zarzutach NIK ws. wyborów kopertowych. PiS wpadło po uszy i leci na dno jak Titanic.

Michał Dworczyk jest jednym z czterech polityków PiS, którzy zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa podczas organizacji ubiegłorocznych wyborów kopertowych. W środę szef KPRM został zapytany, czy zamierza podać się do dymisji po zawiadomieniu NIK.

Nie mam takich planów. Mamy tu do czynienia z pewnym sporem prawnym. Podjęliśmy działania zgodne z posiadanymi opiniami prawnymi. Z naszego punktu widzenia nadrzędną kwestią było dotrzymanie konstytucyjnych terminów - odparł Dworczyk w rozmowie z Polsat News.

Dworczyk zapewnia, że podczas organizacji wyborów nie popełniono przestępstwa, natomiast "jest pewna sprzeczność w opiniach, ale to rodzaj sporu prawnego". To, jak było naprawdę, niebawem oceni prokuratura.

Michał Dworczyk krytykuje NIK

Po złożeniu wyjaśnień szef KPRM przeszedł do kontrataku, oskarżając Mariana Banasia między innymi o emocjonalne podejmowanie decyzji.

W decyzjach pokontrolnych było napisane, że NIK nie będzie podejmowała tego rodzaju działań. Nie wiem, jakie nowe okoliczności zaszły w ciągu tych ostatnich tygodni, że prezes Marian Banaś zmienił zdanie. Nie wiem, jaki jest stan emocjonalny, czy jakie ma opinie w różnych sprawach prezes NIK-u, ale mam wrażenie, że niezależnie od tego, co się dzieje, to fakty pozostają takie same. Trudno nie zadawać sobie pytań, co się zdarzyło - skomentował minister.

Michał Dworczyk uważa, że w związku z pandemią najważniejsze było dopełnienie obowiązku konstytucyjnego, jakim jest zorganizowanie przez rząd wyborów.