18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szokujące wyznanie ministra

ZABRAKNIE SZCZEPIONEK DLA POLAKÓW?

05.01.2021  08:39
W Polsce NIE MA SZCZEPIONEK na Covid-19?
W Polsce NIE MA SZCZEPIONEK na Covid-19? Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Niespodziewane wyznanie szefa kancelarii premiera. Michał Dworczyk przyznał, że w Polsce brakuje szczepionek na koronawirusa SARS-COV-2. rząd ma problem z Narodowym Programem Szczepień.

Rząd lubi mieszać, więc robi to w najlepsze. Jeszcze niedawno słyszeliśmy, że ozdrowieńcy i osoby zaszczepione będą dostawać specjalne przywileje, a obostrzenia mają być dla nich powoli znoszone. Teraz pojawił się głos, że pomysł ten jednak nie może być realizowany. Cóż to za nagła zmiana?

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Nie będzie przywilejów

We wtorek Michał Dworczyk - polityk PiS i szef KPRM - pojawił się w radiowej Jedynce i oznajmił, że zaszczepieni jednak przywilejów mieć nie będą. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta. Miał być wielki sukces i masowe szczepienia, jak na razie jest szczepionkowa klapa.

Osoby zaszczepione nie powinny liczyć na szczególne przywileje, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ograniczona możliwość dostępu do szczepień - oznajmił.

Osoby, które przyjmą pełną szczepionkę (dwie dawki w odstępie trzech tygodni) mogą jednak liczyć na małe wyróżnienie - nie będą narażone na niektóre pandemiczne niedogodności. Chodzi o kwarantannę, która ominie je w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem SARS-COV-2.

Wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu - osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych - otrzymujemy gwarancję, że nie będzie zarażała innych

- powiedział w Polskim Radiu Michał Dworczyk.

Brakuje szczepionek na koronawirusa w Polsce

Skoro więc osoby zaszczepione nie mogą się już zakazić i nie zakażają innych, można by zacząć otwierać dla nich restauracje, kina czy siłownie. Takich planów jednak rząd nie ma i powodów ku takim działaniom nie widzi - Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki nie byłoby dobrym rozwiązaniem - ocenił Dworczyk.

Polityk przyznał też, że w Polsce wykonuje się za mało szczepień, proces idzie mozolnie, a perspektywy poprawy są marne. Dlaczego? Ponoć nie chodzi wcale o złe nastawienie Polaków, ani o źle opracowaną Narodową Strategię Szczepień. Po prostu - znowu - nie mamy szczepionek.

Niestety, dostawy zakontraktowane przez Unię Europejską są bardzo małe w stosunku do możliwości, które stworzyliśmy - oznajmił Michał Dworczyk. - System, który budujemy od tygodni pozwala nam na szczepienie nawet 4 mln dawek w ciągu miesiąca, a te dostawy, na które możemy na razie liczyć to jest około 360 tys. dawek tygodniowo, co nam daje 1 milion 400 szczepionek miesięcznie.

A więc tradycyjnie - polski rząd działa i walczy z pandemią tak dobrze, jak nikt inny, tylko jak zawsze wiatr wieje im w oczy. Co jednak z doniesieniami, że Polska kupiła szczepionkę, a teraz ją... sprzeda?

Czytaj także
Przeczytaj więcej