18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS nie oszczędza

Miliony na teorie Macierewicza. Podkomisja smoleńska kosztowała majątek

Emilia Waszczuk
27.12.2021  14:35
Grube miliony na eksperymenty Macierewicza
Grube miliony na eksperymenty Macierewicza Fot: Paweł Wodzyński/East News

PiS na szukanie przyczyn katastrofy smoleńskiej wydało ponad 20 milionów złotych. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło pełną kwotę działań Antoniego Macierewicza.

Ministerstwo Obrony Narodowej po przegranej rozprawie sądowej zostało zmuszone do ujawnienia, jaką kwotę rząd PiS przeznaczył na "odkrywanie prawdy" o katastrofie smoleńskiej. W tym celu powołana została specjalna podkomisja pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza.

Podkomisja smoleńska rozpoczęła prace na początku 2016 roku, skończyła 30  listopada 2021. Przez sześć lat udało im się wysnuć niezliczoną liczbę teorii o zamachach, bombach, trotylu czy spiskach. Ostatecznie w raporcie końcowym Macierewicz ogłosił, że na pokładzie Ty-154 doszło do dwóch eksplozji. "Pierwsza w lewym skrzydle, a druga w centropłacie, która nastąpiła kilka sekund później i zniszczyła samolot zupełnie i zabiła wszystkich pasażerów oraz załogę" - zapewniał kontrowersyjny polityk PiS. Nawet Jarosław Kaczyński odciął się od tych teorii.

Ile kosztowała komisja smoleńska?

Wniosek o ujawnienie kwoty, jaka została przeznaczona na prace podkomisji Macierewicza, wpłynął do MON w lutym 2021 roku. Teraz polityk PO Krzysztof Brejza doczekał się odpowiedzi. Ministerstwo informuje (zmuszone przez sąd), że PiS przeznaczyło na badanie katastrofy pod Smoleńskiem dokładnie 22 miliony 628 tysięcy 764 złote. Do lutego.

Ile wydali w kolejnych miesiącach, tego dokładnie nie wiadomo. W grudniu tygodnik "Sieci" informował jednak o łącznej sumie około 25 milionów złotych.