18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Klamka zapadła

Minister zdradza prawdę. Polacy znowu zostaną zamknięci w domach?

17.09.2020  16:38
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg zdradziła na antenie "Radia Plus", że trwają prace nad prawnym doprecyzowaniem zasad pracy zdalnej spowodowanej pandemią. Czyżby znowu Polacy mieli zostać przymusowo zamknięci w domach?

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg w programie "Sedno sprawy" nadawanym na antenie "Radia Plus" odniosła się do kwestii pracy zdalnej. Odkąd władzę nad światem przejął COVID-19, pracowanie z domu stało się rzeczywistością dla wielu ludzi.

Przede wszystkim praca zdalna, którą już w pierwszej ustawie wprowadziliśmy żeby państwo mogło funkcjonować, sprawdziła się. Bardzo mnie to cieszy

- opisywała minister.

Skoro więc praca zdalna działa, a do tego nie naraża ludzi na zakażenie pandemicznym patogenem, nic dziwnego, że politycy chcą by została z nami na dłużej. Czy to oznacza, że ponownie zostaniemy przymusowo zamknięci w domach? Aż tak źle ma nie być.

Praca zdalna zostanie z nami na dłużej?

Okazuje się, że ruszyły prace nad usystematyzowaniem prawnym zagadnienia pracy zdalnej. 

Dlatego też pracujemy nad tym, aby na stałe do kodeksu pracy rozwiązanie odnośnie pracy zdalnej zostało wpisane. Natomiast chcemy, aby zmiany były wypracowane razem ze stroną społeczną i stroną pracodawcy. Dlatego też zwróciliśmy się do zespołu prawa pracy w Radzie Dialogu Społecznego z propozycją wypracowania wspólnego rozwiązania, które pogodzi interesy pracowników i pracodawców

- mówiła Maląg.

Przypomnę, że praca zdalna, która była i która dalej teraz obowiązuje i którą można stosować ona jest z inicjatywy pracodawcy, że to pracodawca widząc i organizując pracę może zaproponować pracownikowi pracę zdalną. Nam zależy na tym, że jeżeli rozwiązanie wchodzi do kodeksu pracy to jest to rozwiązanie, które zadowala obydwie strony

- podsumowała minister.

Swego czasu praca zdalna budziła duże kontrowersje z uwagi na jej nagłe wprowadzenie i obowiązującą formę. Być może po tych wszystkich zmianach, coś się na rynku pracy ostatecznie ruszy.

Czytaj także