18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

strach się bać

Niedzielski zapowiada RECOVERY PLAN. Uzdrowi służbę zdrowia?

15.09.2020  09:30
Adam Niedzielski zapowiada "recovery plan" dla służby zdrowia
Adam Niedzielski zapowiada "recovery plan" dla służby zdrowia Fot: Piotr Molecki/East News

Publiczna służba zdrowia kuleje, mimo że Polacy płacą na nią fortunę. Minister zdrowia Adam Niedzielski chce więc to naprawić. Zapowiada "recovery plan".

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski chce wyleczyć polską służbę zdrowia. Ułożył więc plan, który pomóc ma i placówkom, i pacjentom. Wyjdzie jak z walką z koronawirusem, czy jednak się uda?

Przypomnijmy - w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia wdrożyło nową strategię walki z epidemią, która zakłada między innymi jeszcze większy bałagan w diagnozowaniu zakażeń SARS-COV-2 i rezygnację z testów. Badane są tylko osoby z szeregiem objawów, testów nie wykonuje się osobom w kwarantannach czy skąpo objawowym. To może oznaczać, że za jakiś czas epidemia dosłownie w naszym kraju eksploduje.

Minister zdrowia zapowiada "recovery plan"

Teraz resort zdrowia chce stworzyć nową strategię dla całej służby zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem ZET zapowiedział więc recovery plan, który obejmował będzie 3 różne zakresy: powrót do profilaktyki, zniesienie limitów w "specjalistyce" i pomoc kardiologii oraz onkologii.

Będę starał się w najbliższym czasie zaproponować recovery plan, który traktuje nie tylko o zwiększeniu dostępności, ale też o budowie zdrowia. Bycie w izolacji przez ponad pół roku spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce

- oznajmił Adam Niedzielski. Co dokładnie zatem chce zrobić?

Plany ministra zdrowia są ambitne, choć warto wiedzieć, że wszystko to od PiS już słyszeliśmy... Ale ciągle czekamy.

PiS naprawi służbę zdrowia?

Polska służba zdrowia jest w stanie opłakanym, a przez epidemię koronawirusa SARS-COV-2 od miesięcy ludzie mają z nią jeszcze większe problemy. Adam Niedzielski chciałby więc (1) wrócić do planów profilaktycznych badań, w tym do profilaktyki dla 40-latków, którą jego partia obiecywała już dawno temu. (2) Minister zdrowia planuje też znieść limity w dostępie do lekarzy specjalistów.

Ludzie przez długi czas nie mieli możliwości dostać się do gabinetów lub bali się, będziemy chcieli zachęcić pacjentów, przychodnie i lekarzy, żeby zwiększyć skalę wizyt - mówi

Adam Niedzielski chce skupić się na zaniedbanych dziedzinach i pomóc najbardziej potrzebującym pacjentom. (3) Planuje więc działania w szpitalnictwie i ustawienie jako priorytet reform w onkologii i kardiologii. - Będziemy chcieli, żeby Krajowa Sieć Onkologiczna stała się rozwiązaniem standardowym. Będziemy chcieli upowszechnić ten wzorzec - zapowiedział.

Jak przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, prace nad recovery plan już trwają i mają zakończyć się lada moment. Więcej informacji na ten temat polityk ma nadzieję przekazać opinii publicznej już pod koniec września.

Czytaj także
Przeczytaj więcej