18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TYLE BY BYŁO Z WOLNOŚCI

Ministerstwo Zdrowia alarmuje. MASECZKI I LOCKDOWN WRÓCĄ W LIPCU

Emilia Waszczuk
17.05.2021  13:52
Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed czwartą falą. Lockdown powróci w wakacje?
Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed czwartą falą. Lockdown powróci w wakacje? Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

TO NIE KONIEC PANDEMII. Ministerstwo Zdrowia już ostrzega przed nawrotem koronawirusa i kolejną falą w środku wakacji. Czy aby na pewno chcemy lata w izolacji?

Liczba nowych zakażeń spada gwałtownie i już teraz mamy średnio zaledwie 8 nowych zakażeń dziennie na 100 tysięcy mieszkańców w Polsce. To bardzo dobre wieści, niestety zdaje się, że radość z pokonania pandemii może być przedwczesna. W poniedziałek pojawił się pierwszy alarm z Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsat News przyznał, że trzecia fala pandemii koronawirusa SARS-COV-2 powoli staje się przeszłością, "jest u swojego schyłku". Niestety wyraził też wielki niepokój i ostrzegł, że już za chwilę sytuacja może się odmienić, lockdown powrócić...

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed przywróceniem obostrzeń

Wojciech Andrusiewicz pytany był o sytuację z minionego weekendu. W nocy z piątku na sobotę (14-15 maja) zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu i otworzyła się gastronomia - na razie tylko w ogródkach. To sprawiło, że na ulice miast wychynęły prawdziwe tłumy, a żądni normalności obywatele całkowicie zapomnieli o podstawowych środkach ostrożności.

Przypomnę wszystkim, którzy chcieli tego poluzowania i tym, którzy stęsknili się za nocnym życiem, życiem w ogródkach kawiarnianych, że nadal obowiązuje nas dystans. Możemy ściągnąć maseczkę, jeśli go zachowujemy. To nie jest tak, że ten wirus nam kategorycznie odpuścił

- powiedział wzburzony Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zaznaczył, że uwolnienie z pęt maseczek obarczone jest dużymi obostrzeniami, nie musimy zasłaniać twarzy tylko, jeśli jesteśmy w stanie zachować dystans społeczny. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, już za chwilę w Polsce rozpęta się piekło. Po Polsce już krążą bowiem niebezpieczne mutacje koronawirusa, około trzydziestu osób zakażonych jest podwójnym mutantem z Indii, mniej więcej u 30 pacjentów zdiagnozowano wariant południowoafrykański, 5 osób ma mutację brazylijską.

To jest dla nas w tej chwili największe zagrożenie. Aby go uniknąć, to w tych sferach, w których obowiązują nas jeszcze pewne obostrzenia, powinnyśmy naprawdę zachowywać się odpowiedzialnie. Liczę na to, że był to jednorazowy, weekendowy wyskok

- powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czwarta fala pandemii w wakacje?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że Polsce grozi kolejna fala pandemii, wywołana mutacjami SARS-COV-2. W tej chwili resort i sanepid robią ponoć wszystko, by jej zapobiec, ale czy ich działania wystarczą, jeśli obywatele zapomną o podstawowych środkach ostrożności?

Pech chce, że wybitnie niebezpieczne mutacje w Polsce pojawiły się dokładnie w czasie, gdy rząd postanowił maksymalnie i szybko odmrażać kolejne branże i znieść obowiązek noszenia maseczek. Naukowcy z Centrum Modelowania Interdyscyplinarnego Uniwersytetu Warszawskiego są święcie przekonani, że takie połączenie przyniesie Polsce kolejną falę pandemii, przed którą nie uchronią nas masowe szczepienia - zwyczajnie nie zdążymy przyjąć szczepionek!

Czynnikiem, który sprawia, że ta czwarta fala w ogóle może zaistnieć, są duże luzowania, w tym całkowite otwarcie szkół. Gdyby nie to, zapewne w ogóle by jej nie było. Na szczęście nawet biorąc pod uwagę powrót dzieci do szkół, wystąpienie czwartej fali nie jest pewne

- zaznaczył w rozmowie z gazeta.pl dr Franciszek Rakowski z ICM UW.

Czwarta fala Polskę zaatakować miałaby już w lipcu. Wtedy możemy spodziewać się około 15 tysięcy nowych zakażeń dziennie i przyrostu po 7 tysięcy pacjentów w szpitalach każdego dnia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej