18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niedzielski obiecuje szczepionkę

Ministerstwo Zdrowia zaszczepi celebrytów!

Emilia Waszczuk
11.01.2021  17:57
Ministerstwo Zdrowia obiecuje szczepienia celebrytom. Poza kolejką
Ministerstwo Zdrowia obiecuje szczepienia celebrytom. Poza kolejką Fot: Piotr Molecki/East News

Zaskakująca deklaracja ministra zdrowia. Adam Niedzielski ogłosił, że osoby publiczne dostaną szczepionkę na koronawirusa poza kolejnością. Dlaczego?

Ministerstwo Zdrowia i cały PiS żyją aferą wokół szczepionek na COVID-19. Przypomnijmy - na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym poza kolejnością szczepionkę dostali między innymi aktorzy, były premier i znani przedsiębiorcy. Rząd przeprowadził kontrolę w WUM i zapowiedział dotkliwą karę dla uczelni. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski żąda od rektora podania się do dymisji.

Nie można unikać odpowiedzialności, nie widzę możliwości współpracy w władzami uniwersytetu. Oczekuję dymisji

- powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski.

Jak się okazało, osoby spoza listy na szczepionkę zapisywane były już 28 grudnia. W sumie zaszczepiono niezgodnie z planem około 200 osób.

Ministerstwo Zdrowia zaszczepi celebrytów

W czasie konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach od 18 stycznia do końca miesiąca. Zapowiedział, że nie może nawet prognozować, kiedy życie w Polsce wróci do normy, a na koniec poinformował, że teraz samo Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by poza kolejnością zaszczepić aktorów, biznesmenów i innych szczęśliwców. 

O co chodzi? Dostępne dziś w Unii Europejskiej szczepionki należy przyjmować w dwóch dawkach, w odstępie około 3 tygodni. Odporność na koronawirusa zapewnia dopiero przyjęcie drugiej dawki szczepionki.

Teraz minister zdrowia ogłosił, że osoby, które na WUM dostały pierwszą dawkę poza kolejnością, otrzymają także dawkę uzupełniającą. Stwierdził, że najważniejsze jest zdrowie Polaków i nieetycznym byłoby inne działanie. Każdy, kto pierwszą dawkę szczepionki już przyjął, musi dostać też drugą, niezależnie od tego, kiedy przypada jego kolejka w harmonogramie. Inaczej wykorzystane już szczepionki zwyczajnie by się zmarnowały.