18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS atakuje

Morawiecki WYŁĄCZY TVN? "Będziemy bronili tych rozwiązań"

23.07.2021  16:30
Mateusz Morawiecki wyłączy TVN?
Mateusz Morawiecki wyłączy TVN? Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Projekt posłów PiS zakładający wyeliminowanie obcego kapitału z polskich mediów wywołuje ogromne kontrowersje. Sprawa nadal nie została rozstrzygnięta, a telewizja TVN od 17 miesięcy czeka na przedłużenie koncesji, która wygasa jesienią tego roku. Ostatnio do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który popiera zaostrzenie obowiązującego prawa.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie podjęła decyzji ws. przyznania lub odebrania koncesji dla TVN 24. Stacja czeka na werdykt od 17 miesięcy. Podczas ostatniego głosowania opcję "za" przyjęciem koncesji poparł tylko jeden przewodniczący. Ze względu na brak porozumienia sprawa zostanie ponownie rozpatrzona do końca września.

Morawiecki chwali "Lex TVN"

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który zapewnia, że "uszczelnienie tej regulacji jest jak najbardziej uzasadnione" Zaostrzone prawo ma chronić polskie media przed trafieniem w niepowołane ręce, czyli jak podkreśla premier np. Rosję.

Tam naprawdę takie kraje, które sądzę, że 99 procent Polaków, [...] zgodziłoby się ze mną, że nie chcemy, by stamtąd pochodziły podmioty, które nabywają media działające w Polsce. Nie mówiąc o tym, że krajem aspirującym i prawdopodobnie za parę lat mającym szansę przystąpić do OECD jest Rosja - mówił premier.

Szef rządu wskazał, że obowiązująca obecnie ustawa zawiera luki, a "każde poważne państwo ma prawo wypełniać luki, udoskonalać swoje regulacje". Zdaniem Morawieckiego, wprowadzenie zmian jest konieczne, nawet kosztem pogorszenia relacji z USA.

A czy nie obawiam się jakichś oświadczeń z tamtej strony płynących? Oczywiście chcielibyśmy jak najlepszych relacji, ale jesteśmy państwem suwerennym i będziemy decydowali w najlepszym interesie państwa polskiego. Nie będziemy wahali się wchodzić w dialog, ale przede wszystkim będziemy bronili tych rozwiązań, takich rozwiązań, jakie są stosowane na przykład we Francji czy w Austrii - podsumował polityk.

Na chwilę obecną zatwierdzenie projektu przez Sejm jest niepewne. Uwagi ws. "Lex TVN" zgłasza między innymi Jarosław Gowin, który będzie miał kluczowy głos w tej sprawie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej