18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co oznacza BRAVO-CRP?

Morawiecki ogłosił stan alarmowy w całej Polsce!

Wojciech Kozicki
09.07.2020  17:25
Stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w Polsce - co to oznacza?
Stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w Polsce - co to oznacza? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

II tura wyborów prezydenckich już w niedzielę 12 lipca. Czy ktoś będzie chciał wpłynąć na wynik wyborów i bezpieczeństwo? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. 

Mateusz Morawiecki w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni  podjął decyzję. Podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w całej Polsce. Będzie obowiązywał od 10 lipca br. od godz. 00:01 do 13 lipca br. do godz. 23:59. Drugi stopień alarmowy był już wprowadzany w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborów parlamentarnych i w związku z I turą wyborów prezydenckich.

Stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w Polsce

Jak podaje radiozet.pl, w związku z obowiązującym stanem alarmowym, wzmożonemu monitorowaniu podlega stan bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.   Służby będą monitorowały, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w związku z I turą wyborów prezydenckich (28 czerwca), w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych – podaje radiozet.pl.

W ramach BRAVO-CRP realizowane są następujące przedsięwzięcia:

 • monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
 • sprawdzać dostępność usług elektronicznych;
 • dokonywać, w razie potrzeby, zmian w dostępie do systemów;
 • poinformować pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy, w szczególności dotyczy to pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów;
 • sprawdzić kanały łączności z innymi, właściwymi dla rodzaju stopnia alarmowego CRP, podmiotami, które biorą udział w reagowaniu kryzysowym;
 • dokonać przeglądu stosownych procedur oraz zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP;
 • sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa systemów i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń;
 • informować na bieżąco o efektach przeprowadzanych działań zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego właściwe dla rodzaju działania organizacji oraz współdziałające centra zarządzania kryzysowego, a także ministra właściwego do spraw informatyzacji;
 • zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
 • wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Zagłosuj

Kto wygra wybory prezydenckie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze