18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Polska jest gotowa"

Morawiecki chce zapłacić imigrantom

Wojciech Kozicki
21.11.2021  12:24
Morawiecki w Estonii. Zapowiada sankcje wobec Białorusi
Morawiecki w Estonii. Zapowiada sankcje wobec Białorusi Fot: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż trwa, a Aleksandr Łukaszenka jest nieugięty, napierając falami imigrantów na Straż Graniczną. Tymczasem w niedzielę w stolicy Estonii Tallinnie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Kają Kallas. Zadeklarował, że Polska będzie płaciła za odsyłanie imigrantów do krajów ich pochodzenia.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Estonii Kają Kallas. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę. Jak na razie, polski polityk na konferencji prasowej mówił o wojnie hybrydowej, w której imigranci są wykorzystywani jako broń i żywe tarcze. Zwrócił uwagę jak Polska jest atakowana za pomocą dezinformacji.

Morawiecki w Estonii. Polska zapłaci imigrantom?

Morawiecki podkreślił, że trwa nie tylko wojna nowego typu, ale zmagamy się również z kilkoma kryzysami: gazowym, energetycznym oraz związanym z działaniami Rosji najwyraźniej zmierzającymi do ataku na Ukrainę.

Co dalej z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy? Morawiecki w Estonii zapowiedział, że Polska rozważa coraz poważniejsze sankcje, w tym całkowite zamknięcie granicy. Przypomniał, że Polska wykonała „szereg akcji dyplomatycznych w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu, by zaprzestać dodatkowego dopływu migrantów do Białorusi”.

Jesteśmy w posiadaniu bardzo drastycznego filmu, gdzie funkcjonariusze białoruscy instruują irackich i pochodzących z Bliskiego Wschodu, migrantów w jaki sposób nożem atakować polskich funkcjonariuszy. To oznacza, że scenariusze po stronie białoruskiej, mogą być bardzo drastyczne. Działania służb i funkcjonariuszy białoruskich mogą prowadzić do daleko posuniętej eskalacji działań. Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej. Dlatego my po naszej stronie, też jesteśmy gotowi na zastosowanie tej drabinki eskalacyjnej, czyli zamykanie kolejnych przejść (granicznych), zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki – ostrzegł Łukaszenkę Morawiecki. (Polsat News)

Czy pieniądze są w stanie rozwiązać problem na granicy? Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest gotowa w każdej chwili sfinansować powrót imigrantów do krajów ich pochodzenia. Warto przypomnieć, że w Polsce zapadły już decyzje o odsyłaniu imigrantów.