18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczne przemówienie

Morawiecki: Polska może być następna

26.02.2022  15:15
Morawiecki w Berlinie walczy o sankcje wobec Rosji. Ostrzega, że Putin może zaatakować Polskę
Morawiecki w Berlinie walczy o sankcje wobec Rosji. Ostrzega, że Putin może zaatakować Polskę Fot: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Wojna na Ukrainie wciąż trwa, giną kolejne osoby, a Putin wydaje się niewzruszany i pcha na rzeź kolejne oddziały. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poleciał do Berlina, by „wstrząsnąć niemieckim sumieniem”.

Niemcy wykazują bierność wobec wojny na Ukrainie? Premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina, gdzie odwiedził w Berlinie kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Jak powiedział na briefingu prasowym, chce  „wstrząsnąć niemieckim sumieniem” i domagać się ostrzejszych sankcji wobec Rosji, by ją odizolować. Polski premier zaapelował oraz krajów Wspólnoty, by nie pozostawały bezczynne wobec wojny na Ukrainie.

Morawiecki w Berlinie. Apeluje o uderzenie w Putina

Zdaniem Morawieckiego, Berlin powinien natychmiast zaakceptować sankcje, które uderzą w Rosję i wpłyną na decyzje Putina. Sprecyzował, że chodzi nie tylko o sankcje gospodarcze, ale działania mające na celu uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu. Wspomniał także o konieczności konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów, by użyć tych pieniędzy do odbudowy suwerennej Ukrainy.

Tu nie ma miejsca na egoizm, a niektóre kraje, w tym Niemcy tak się zachowali. Przyjechałem do kanclerza Olafa Scholza, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec. Nie ma chwili do stracenia. Rosja jest silniejsza, ma większe wojsko i zasoby, a jednak Ukraińcy bronią się do samego końca. Musimy zamknąć Nord Stream 1 - powiedział Morawiecki w Niemczech.

Morawiecki ostro skrytykował też Niemcy za pomoc Ukrainie w postaci 5 tysięcy hełmów.

My znamy przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Czy Niemcy znajdą to powiedzenie? Pięć tysięcy hełmów to chyba jakiś żart - zagrzmiał Morawiecki.

Polski premier podkreślił, że działania Putina mogą nie zakończyć się na Ukrainie. Obawia się, że Rosja może wkrótce zaatakować Polskę. Tymczasem w sobotę Rosja oficjalnie zagroziła kolejnym krajom i zapowiedziała „wojskowe konsekwencje”.

Przestań mordować ludzi, przestać atakować Ukrainę – to musi być wiadomość, która popłynie do Moskwy. Jesteśmy w dramatycznym momencie historii. Obrona jest konieczna. Rosja nie tylko zabija mężczyzn, kobiety i dzieci, ale narusza porządek pokoju ustalony po II wojnie światowej. Rosja chce zniszczyć na świat. Polska może być następna, Putin działa jak maszyna wojenna – ostrzegł Morawiecki w Berlinie.

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego [WIDEO]

logo Tu się dzieje