18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wracamy do normalności

KIEDY KONIEC PANDEMII? Morawiecki podał datę

Emilia Waszczuk
19.04.2021  12:22
Premier Morawiecki już wie, kiedy koniec pandemii. Tym razem mówi prawdę?
Premier Morawiecki już wie, kiedy koniec pandemii. Tym razem mówi prawdę? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Mateusz Morawiecki kilka razy ogłaszał już, że wygraliśmy z pandemią, teraz wieszczy powrót do normalności. Pierwszy raz jednak premier ma do tego podstawy. Czyżby mówił prawdę?

Liczba zakażeń spada, a w Polsce pojawiają się pierwsze nadzieje nie tylko na koniec trzeciej fali koronawirsa SARS-COV-2, ale wręcz na pokonanie zarazy. Wiadomo - pełnego powrotu do normalności raczej trudno się spodziewać, przynajmniej w najbliższych miesiącach, jest za to coraz mocniejsze światło w tunelu, jeśli chodzi o znoszenie obostrzeń.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że już od następnego tygodnia powróci (najpewniej) regionalizacja restrykcji. Zdradził też, od jakiej branży rząd planuje odmrażanie. Ten sam poranek to też bardzo optymistyczne deklaracje premiera - ogłosił, kiedy Polacy będą wolni.

Mateusz Morawiecki zapowiada koniec zarazy

Premier Mateusz Morawiecki pojechał w poniedziałek do Legnicy, gdzie gościł w jednym z punktów szczepień. Tam ogłosił, że nastąpi kolejne przyspieszenie w szczepieniu Polaków i w ciągu najbliższego miesiąca każdy dorosły obywatel naszego kraju dostanie e-skierowanie na zastrzyk.

Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski - każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał

- powiedział Mateusz Morawiecki.

W tych słowach kryje się bardzo ważna informacja dla Polaków - jeśli tylko ludzie tłumnie ruszą po szczepionki, jeszcze latem tego roku będziemy mogli mówić o pierwszym, przynajmniej częściowym zwycięstwie nad pandemią i budowaniu odporności stadnej.

Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim punktom szczepień powszechnych jak ten w Legnicy, będziemy mogli nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że pandemia będzie naprawdę coraz mniej dokuczliwa, a liczba nowych zakażeń będzie dawała nam możliwość odmrażania gospodarki

- powiedział premier.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce otwartych ma zostać w sumie ponad 7 000 punktów szczepień, przyjmowanie szczepionek ma być możliwe także w miejscach pracy (najpewniej jednak tylko w dużych firmach). E-skierowania dla wszystkich chętnych powyżej 18 roku życia, powinny zostać wystawione do 10 maja, a już 20 kwietnia rząd przedstawi szczegółowy, zaktualizowany harmonogram zapisów dla poszczególnych roczników.

Jeżeli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, a Polacy wykażą odpowiedzialność - do sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni w Polsce

- podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

To, jak ważne dla powrotu do normalności jest zaszczepienie jak największej liczby osób w kraju, widać między innymi na przykładzie Izraela i Wielkiej Brytanii. W obu krajach szczepionki obywatelom podano w ekspresowym tempie, dzięki czemu większość obostrzeń już została zniesiona, ludzie wyszli na ulice, odmrożona została turystyka, handel czy gastronomia, a liczba nowych zakażeń gwałtownie spadła i ciągle maleje.

Czytaj także
Przeczytaj więcej