18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idzie wojna?

Morawiecki zwołał pilne zebranie. CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO

26.04.2021  12:26
Mateusz Morawiecki boi się wojny? Zwołał pilne spotkanie
Mateusz Morawiecki boi się wojny? Zwołał pilne spotkanie Fot: MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki jest przerażony sytuacją w Europie i boi się nadejścia wojny z Rosją? Szef polskiego rządu zwołał pilne spotkanie z włodarzami państw Grupy Wyszehradzkiej.

Europie grozi wojna? Polska jest na celowniku? W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o agresji Rosji, która może zagrozić kolejnym państwom. Władimir Putin w ostatnich miesiącach kilka razy negatywnie wypowiadał się o Polsce, teraz na celownik wziął Czechy. Na mówieniu się jednak nie kończy - rosyjskie wojska rozpoczęły mobilizację.

Od lat trwa wielki konflikt Rosji i Ukrainy. Latem 2020 roku w Donbasie doszło do zawieszenia broni, teraz jednak obserwuje się eskalację konfliktu. Niepokój wzbudza głównie fakt gromadzenia się rosyjskich wojsk na granicy ukraińskiej. Szacuje się, że stacjonuje tam już około 120 tysięcy żołnierzy. Rosja tłumaczy, że to tylko ćwiczenia wojskowe, ale mało kto im w to wierzy.

Rosja grozi Europie wojną?

W połowie miesiąca okazało się, że Rosja atakuje już nie tylko Ukrainę, ale też Czechy. 17 kwietnia władze naszych południowych sąsiadów poinformowały o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie służb specjalnych. W odpowiedzi na to Rosja nakazała opuszczenie kraju 20 pracownikom Ambasady Czeskiej w Moskwie.

Co wspólnego ma z tym wszystkim Polska? Nasze władze popierają Czechów. W sprawie wypowiadał się już między innymi prezydent Andrzej Duda, który wyraził pełne zrozumienie dla działań Czech.

Reakcja Czech jest zrozumiała. Żadne szanujące się państwo nie może zgodzić się na to, że obce służby będą hasały po kraju i dokonywały aktów, które trudno uznać za działania inne niż terrorystyczne. Pamiętajmy, że Rosja w 2008 roku zaatakowała Gruzję, w 2014 roku zaatakowała Ukrainę

- powiedział prezydent.

Mateusz Morawiecki reaguje na działania Putina

Teraz w sprawie reaguje Mateusz Morawiecki. Premier zwołał pilne zebranie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie online rozpoczęło się o godzinie 12.00, a na nim politycy podjęli temat napiętej sytuacji miedzy Rosją i Czechami, oraz trudnej sytuacji na Ukrainie i Białorusi.

W ramach polskiej prezydencji w V4 Premier Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie VTC premierów Wyszehradu. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskim aktom sabotażu w Czechach, eskalacji przez Rosję sytuacji na Ukrainie i Białorusi i współpracy V4 we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie

- poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

spotkanie to ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską

- poinformował z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze