18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idzie kryzys

Polacy stracą uzębienie przez rząd?

Wojciech Kozicki
12.02.2020  14:33
Stomatolodzy mają dość, NFZ może wywołać kryzys
Stomatolodzy mają dość, NFZ może wywołać kryzys Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER/East News, AGNIESZKA BIELECKA/REPORTER

Polacy połamią sobie zęby na PiS? To nie żart, bo w Polsce wkrótce może zapanować ponura i szczerbata rzeczywistość, ponieważ stomatolodzy mają dość polityki NFZ i chcą pieniędzy. Leczenie uzębienia na koszt państwa stanie się tylko wspomnieniem. Rząd najpierw podwyżkami sprawił, że Polaków nie stać na jedzenie, a teraz być może nie będą mieli czym go gryźć.

Stomatolodzy protestują, bo tracą pieniądze i jak tak dalej pójdzie, nie będą mieli za co wrzucić czegoś na ząb. Jak podje „Rzeczpospolita”, ta grupa zawodowa ma dość dopłacania do leczenia na koszt państwa z własnej kieszeni i żądają, by NFZ zmienił warunki umów, zapewniając im wyższe stawki.

Narodowy Fundusz Zdrowia jest chory najwyraźniej na głuchotę. Od lat nie słyszy, że Lekarze z Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) domagają się zmian i urealnienia cen. RP.pl przypomina, że NFZ wycenia np. wypełnienie zęba na 39 zł, a tymczasem prywatnie stawki zaczynają się od 100 zł.

"Co rusz sugeruje się nam, że kontrakt stomatologiczny nie musi być rentowny, bo ściąga do lekarza dentysty prywatnych pacjentów. Tymczasem kontrakt jako umowa cywilnoprawna z równością stron musi być odpowiednio wyceniony. Nie może być tak, że dentystom można nie zapłacić, bo i tak sobie dorobią – powiedział wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL sr Andrzej Cisło.  (portalsamorzadowy.pl)

W Polsce zabraknie dentystów?

Okazuje się, że każdego roku coraz mniej dentystów podpisuje kontrakty na leczenie ze środków publicznych. Będzie ich coraz mniej, bo ich stawki nie rosną, a nawet maleją. Portalsamorzadowy.pl przypomina, że dyrektor wielkopolskiego oddziału Funduszu o 5 gr zmniejszył wycenę punktu w stomatologii, bo trzeba było ratować sytuację w kardiologii inwazyjnej.

Obecnie stomatolodzy dopłacają z własnej kieszeni do leczenia, szkoleń i sprzętu, a do tego wykonują zabiegi poniżej progu ich opłacalności. Jeśli tak dalej pójdzie, Polacy wrócą do dawnych metod i będą sobie wyrywali zęby za darmo… w domu.

Lekarze dentyści, personel średni gabinetów dentystycznych oraz pacjenci, wzywamy Prezesa NIL do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu zmianę warunków i zasad kontraktowania świadczeń stomatologicznych ze środków publicznych. Postulaty mają na celu przede wszystkim poprawę jakości świadczonych usług oraz zapewnienie pacjentom rzetelnej i sprawiedliwej opieki dentystycznej - brzmi treść petycji dentystów pracujących w ramach kontraktów z NFZ. (infodent24.)

logo Tu się dzieje