18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szykuje się nowa ustawa

NIEZASZCZEPIENI STRACĄ PRACĘ? Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Emilia Waszczuk
13.08.2021  15:43
Niezaszczepieni stracą pracę? Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia może rozwścieczyć ludzi
Niezaszczepieni stracą pracę? Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia może rozwścieczyć ludzi Fot: Artur Szczepański/REPORTER

Po "lex TVN" czas na "lex antyszczepionkowcy"? Rząd szykuje ustawę, która pozwoli pracodawcom sprawdzić, którzy pracownicy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19. Konsekwencje mogą być poważne.

Rząd i resort zdrowia szykują się na czwartą falę pandemii, która za kilka tygodni opanuje podobno Polskę. Według prognoz odnotowywać będziemy po kilka tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie, a zaraza dopadnie głównie regiony z najmniejszym odsetkiem szczepień.

Już wiadomo, że politycy planują wprowadzać lokalne restrykcje i ograniczenia, a Jarosław Kaczyński chciałby zaszczepić wszystkich Polaków siłą. Ministerstwo Zdrowia szykuje tym czasem dość szokujące rozwiązania, które pozwoliłyby pracodawcom sprawdzać, czy ich pracownicy przyjęli szczepionkę.

Pracodawca sprawdzi, kto się nie zaszczepił

O nowym pomyśle w rozmowie z RMF opowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk przekonywał, że czwarta fala pandemii naprawdę zagląda nam już do okien i wkrótce przekroczy próg. Jego zdaniem liczba zakażeń zacznie rosnąć po wakacjach, gdy Polacy powracają z urlopów, a dzieci i młodzież pójdą do szkół. Wrócić, ale do biur i zakładów pracy powinni także dorośli Polacy, pracownicy różnych branż i szczebli. Problem w tym, że ci niezaszczepieni mogliby zagrozić bezpieczeństwu firm i zakażać się nawzajem. Rząd chce więc dać pracodawcom możliwość weryfikowania, kto chroni się przed koronawirusem, a kto pokpiwa sobie z pandemii.

To trzeba zrobić ustawowo, projekt jest przygotowany i chcemy, aby znalazł się w agendzie następnego posiedzenia Sejmu. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali, żeby mogli wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony. [...] Dla ich własnego bezpieczeństwa

- mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w RMF.

Ministerstwo Zdrowia chce, by pracownicy, którzy się nie szczepią, byli zobowiązani do regularnego wykonywania testów przeciw COVID-19. Przymusowe badania mieliby przechodzić raz lub dwa razy w tygodniu. - Każda metoda, która spowoduje, że większa ilość Polaków się zaszczepi, jest metodą dobrą, ponieważ to jest jedyna droga do wyjścia z pandemii - podkreślił wiceminister zdrowia. Zapewnił jednak, że jest przeciwny zmuszaniu ludzi do szczepień i jak na razie rząd nie ma w planach podobnych rozwiązań dla żadnej z grup społecznych czy zawodowych.