18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Morawiecki i Sasin do więzienia?

Dramat w PiS. NIK zawiadamia prokuraturę

Wojciech Kozicki
13.05.2021  11:23
Banaś i NIK kontra prezydenckie wybory kopertowe. Zawiadomienie do prokuratury
Banaś i NIK kontra prezydenckie wybory kopertowe. Zawiadomienie do prokuratury Fot: Jan Bielecki/East News

Czy Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin poniosą karę za wybory kopertowe, które się nie odbyły, a kosztowały kilkadziesiąt milionów złotych? Marian Banaś ujawnia raport NIK i zapowiada, że zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury.

NIK przeprowadził kontrolę ws. wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku. Jak ogłosił szef NIK Marian Banaś, zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Poczty Polskiej i PWPW. Jak podkreślił Banaś, "nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW".

Banaś i NIK kontra prezydenckie wybory kopertowe. Zawiadomienie do prokuratury

Naczelna Izba Kontroli od jakiegoś czasu prześwietla działania rządu w związku z przygotowaniem wyborów kopertowych zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Przeprowadzono kontrolę  w KPRM, MSWiA, Poczcie Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a Marian Banaś na konferencji prasowej ogłosił, że „NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów, a organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych”. Co więcej, „decyzje o przygotowaniu "wyborów kopertowych" były wydawane bardzo szybko, bez jakiejkolwiek analizy, ile to będzie kosztowało”, a przecież  art 44. ustawy o finansach publicznych mówi, że "wszystkie wydatki winny być realizowane oszczędnie w ramach planu dobierania najlepszych efektów".

Potwierdzono, że Poczta Polska wystawiła fakturę na kwotę brutto ponad 71 mln złotych na Ministerstwo Finansów. Dyrektor Generalny MF fakturę odesłał i płatność nie została uregulowana. Podobna sytuacja dotyczyła PWPW.

Podczas konferencji poruszono również kwestie niewywiązania się z obowiązku zawarcia umów. Kontrolerzy NIK jako przykład wskazują na MSWiA - resort nie zawarł umowy z PWPW. Z kolei Poczta Polska i PWPW nie skorzystały z przysługujących im uprawnień. Chodzi o możliwość złożenia skargi. Doszło również do naruszenia RODO w momencie, gdy Poczta Polska wystąpiła o przekazanie danych z rejestru PESEL. Zdaniem NIK nie było podstawy prawnej  – informuje Wirtualna Polska.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów broni wydatków na wybory kopertowe

Rząd PiS nie podda się bez walki. Piotr Mueller opublikował oświadczenie ws. kontroli NIK wraz z opiniami prawnymi. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że  wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a wybory kopertowe miały na celu ochronę zdrowia i życia obywateli. Podkreśla, że premier Mateusz Morawiecki nie dopuścił się żadnych nielegalnych i niekonstytucyjnych działań.

Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM. Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP. Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji – brzmi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej