18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

minister zdrowia kłamał?

NARODOWA KWARANTANNA ODWOŁANA? Szokujące wieści

Emilia Waszczuk
18.12.2020  09:03
Narodowa Kwarantanna odwołana?
Narodowa Kwarantanna odwołana? Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń i narodową kwarantannę. Teraz wicerzecznik PiS oznajmia: kwarantanny nie będzie.

Od 28 grudnia w Polsce obowiązywać mają nowe obostrzenia. W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że zaraz po Bożym Narodzeniu zacznie się "kwarantanna narodowa", czyli nic innego, jak lockdown.

Słowa ministra zdrowia wprowadziły Polaków w konsternację - wszak narodowa kwarantanna miała być zabiegiem ostatecznym, ostatnią możliwa bronią przed koronawirusem. Teraz okazuje się, że coś się komuś chyba pomieszało.

Minister zdrowia kłamał? Narodowej kwarantanny nie będzie

Nowe zmiany, które mają wejść w życie 28 grudnia, obejmują między innymi ponowne zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych i zakaz pracy hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych (z małymi wyjątkami). Dodatkowo w Sylwestra obowiązywać ma zakaz przemieszczania się. Czy to już lockdown (kwarantanna narodowa), czy jeszcze nie? Jest odpowiedź.

Sprawę w piątek rano skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. I powiedział jasno: doszło do "malutkiej" pomyłki. Żadnego lockdownu nie będzie. Na razie.

Samo określenie narodowa kwarantanna jest określeniem nieco na wyrost. Mamy raczej do czynienia z przedłużeniem tego, co premier nazwał etapem solidarności z dołożeniem pewnych ograniczeń

- powiedział w TVN24 Radosław Fogiel.

Pan Fogiel zaznaczył jednak, że Adam Niedzielski w czwartek nie kłamał - ma po prostu tak dużo pracy, że mu się pomyliło. Zamrożenie gospodarki, zalecenia zostania w domach, a wręcz zakaz z nich wychodzenia, to nie żadna narodowa kwarantanna czy lockdown, to "rozszerzony etap odpowiedzialności".

Narodowa kwarantanna jest bliższa lockdownowi, a to nie jest sytuacja w Polsce. Lockdown jest w Niemczech, Holandii, na Litwie, w Grecji, ale nie w Polsce – mówił Fogiel. - Być może nie był (minister zdrowia - red.) w stu procentach precyzyjny. Jesteśmy jeszcze przed narodową kwarantanną i mam nadzieję że będziemy, do momentu, gdy to zagrożenie minie, przebywać cały czas przed nią.

Narodowa kwarantanna vs nowe obostrzenia

Tymczasem przypomnijmy sobie, co politycy mówili w listopadzie i jak miała wyglądać "narodowa kwarantanna". Zacznijmy od faktu, że nazwa ta została wymyślona specjalnie na potrzeby maskowania lockdownu. By nie mówić o mrożeniu gospodarki, premier i jego kompani znaleźli nieco przyjemniejszy w odbiorze zamiennik.

Wedle pierwotnych zapowiedzi, narodowa kwarantanna miała oznaczać zamrożenie niemal wszystkich dziedzin gospodarki i zamknięcie ludzi w domach. Sytuacja miała przypominać wiosenne restrykcje, gdy Polacy dostali zakaz przemieszczania się, a policja sprawdzała nawet ludzi wchodzących do sklepów.

Tymczasem w Polsce ograniczenia powracają do tych, które obowiązywały jeszcze w listopadzie. Zamknięte zostaną galerie handlowe i stoki narciarskie, hotele nie będą mogły przyjmować klientów, kina, teatry, gastronomia czy siłownie pozostają zamknięte, a jedyne miejsce, w którym nie trzeba ograniczeń, to kościół.

Czytaj także