18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Większe mandaty

6000 złotych za brak maseczki. PiS zmienia przepisy

30.01.2022  13:27
PiS zapowiada większe mandaty
PiS zapowiada większe mandaty Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Obecnie za brak maseczki w pomieszczeniach zamkniętych czy komunikacji miejskiej grozi nam upomnienie lub mandat w wysokości do 500 złotych. Jednak część Polaków całkowicie ignoruje te przepisy, mając kary głęboko w nosie. Receptą na to mają być nowe przepisy zaproponowane przez rząd, zgodnie z którymi za brak maseczki zapłacimy nawet 6 tysięcy złotych.

Piąta fala pandemii w Polsce bije kolejne rekordy, lecz to nadal nie przekonuje Polaków do przestrzegania przepisów choćby w minimalnym stopniu. W sklepach czy galeriach handlowych spora część osób maszeruje bez maseczek lub zasłania nimi jedynie brodę.

Obecnie, za brak maseczki możemy otrzymać mandat do 500 złotych, lecz wkrótce kary te zostaną ostro podwyższone. Do Sejmu trafił właśnie projekt posłów PiS zmieniający obowiązujące przepisy.

PiS zaostrzy pandemiczne przepisy

Według doniesień RMF FM po przegłosowaniu projektu służby musiałyby zrezygnować z pouczania osób, które nie noszą maseczek. Mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu będzie sięgał nawet do 2000 złotych.

Co ciekawe, jeszcze wyższą karę będzie mógł nałożyć wymiar sprawiedliwości na osoby, które nie przyjmą mandatu. W tym przypadku grzywna wzrośnie do nawet 6 tysięcy złotych!