18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Postawiono veto

Nie będzie badań dla seniorów? Rząd blokuje obiecany projekt

25.09.2019  18:20
Nie będzie badań dla seniorów? Rząd blokuje obiecany projekt
Nie będzie badań dla seniorów? Rząd blokuje obiecany projekt Fot: Jakub Kaminski/East News

Badania dla seniorów napawały nadzieją najstarszych mieszkańców Warszawy. Rząd ostatecznie nie zgadza się na jego uruchomienie. Skąd taka decyzja?

Warszawa zabezpieczyła fundusze i miała w planach uruchomić program badań dla seniorów w stolicy. Ostatecznie nie zrobi tego, a to wszystko przez decyzję Rządu, a konkretnie agencji podległej Ministerstwu Zdrowia, która wydała na temat projektu negatywną opinię.

Powody? Absurdalne! Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), projekt mógłby spowodować... "nadwykrywalność" chorób oraz wydłużyć kolejki do specjalistów. 

Rząd blokuje warszawski projekt dla seniorów

Ratusz zapowiadał akcje takie jak "Bilans 70- i 80-latka" w ramach programu "Warszawa dla seniora". Teraz jednak rządzący miastem stołecznym mają związane ręce, bowiem bez decyzji Rządu nie mogą zrobić właściwie nic. 

Wdrażamy nowy program polityki zdrowotnej, który połączy świadczenia zdrowotne i edukację. Badania oraz dodatkowe usługi ruszą w II poł. 2019. Zarezerwowaliśmy na nie 2,3 mln zł w budżecie miasta - tak jeszcze niedawno zapowiadał ratusz. 

W ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji możemy natomiast przeczytać, że:

Potencjalnie, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych, co może przyczyniać się do pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ(zwiększenie kolejek do specjalistów) oraz negatywnie wpływać na pacjenta, powodując niepokój i dyskomfort związany z fałszywie pozytywnym wynikiem badań.

Trzaskowski jest skrajnie oburzony działaniami Rządu.

To z resztą prezydent Warszawy pierwszy powiedział, że Rząd blokuje projekt. Jak skończy się ta wojna? 

Czytaj także
Przeczytaj więcej