18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niezwykły życiorys

Nie żyje Mieczysław Gil. Polityk, opozycjonista, poseł, człowiek

Wojciech Kozicki
29.09.2022  20:44
Nie żyje Mieczysław Gil. Polityk, opozycjonista, poseł, człowiek
Nie żyje Mieczysław Gil. Polityk, opozycjonista, poseł, człowiek Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Zmarł opozycjonista, działacz "Solidarności", uczestnik obrad okrągłego stołu i parlamentarzysta. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poinformował oficjalnie, że zmarł Mieczysław Gil.

Nie żyje legendarny polski polityk i działacz opozycyjny Mieczysław Gil. Odszedł od nas 29 września 2022 roku w wieku 78 lat. Choć należał do PZPR zapisał się w historii jako opozycjonista. Komunistyczne władze represjonowały go, stosując przemoc i więzienie.

Nie żyje Mieczysław Gil. Walczył o wolną Polskę

Mieczysław Gil urodził się w 1944 w Gacach Słupieckich koło Staszowa, a po ukończeniu technikum pracował w Hucie im. Lenina w Krakowie. Od 1978 r. był redaktorem pisma zakładowego "Głos Nowej Huty", a w latach 1964-1981 działał w PZPR. Zawieszono go w 1968 roku w marcu, gdy nie zgodził się brać udziału w bojówkach pacyfikujących manifestacje studenckie. Podpadł władzy również w 1980 r., gdy kolportował niezależne pismo "Robotnik" oraz ulotki Studenckiego Komitetu Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego zasłynął jako uczestnik strajku w Hucie im. Lenina w okresie 13-16 grudnia 1981 r.. Był przewodniczącym RKS "Solidarność" Regionu Małopolska. Gdy hutę spacyfikowano, pozostał w ukryciu.

Gil został aresztowany w 1982 roku, a komunistyczny sąd skazał go na 4 lata więzienia. Wolność odzyskał rok później dzięki amnestii.

W latach 1984-1989 był kilkadziesiąt razy zatrzymywany i przesłuchiwany. Od października 1986 r. prowadził jawną działalność na czele reaktywowanej KRH "Solidarności". W dniach 26 kwietnia - 5 maja 1988 r. był jedną z osób kierujących strajkiem w krakowskiej hucie. Po pacyfikacji protestu hutników został pobity i aresztowany. Zwolniono go po 14 dniach na skutek interwencji przedstawicieli kurii – przypomina Interia.pl.

Gil rozpoczął karierę polityczną w wolnej Polsce od uczestnictwa w obradach plenarnych okrągłego stołu. W 1989 roku został posłem z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był również posłem z listy Krakowska Koalicja Solidarni z Prezydentem, a w 1998 został radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy AWS. Od 2005 był przewodniczącym Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Kandydował również do Senatu z ramienia Partii Centrum, ale bez powodzenia.

29 września 2022 r. zmarł Mieczysław Gil, działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - poinformował krakowski odział Instytutu Pamięci Narodowej. 

Źródło: Interia.pl

logo Tu się dzieje