18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kim jest Liz Truss?

Nowa premier Wielkiej Brytanii. "Europa będzie miała z nią kłopoty"

Wojciech Kozicki
06.09.2022  18:36
Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii? Czy Liz Truss to nowa  Margaret Thatcher?
Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii? Czy Liz Truss to nowa Margaret Thatcher? Fot: DANIEL LEAL/AFP/East News

Brytyjska polityka kipi od emocji! Liz Truss oficjalnie została nowym premierem Wielkiej Brytanii, Boris Johnson przeszedł do historii, a królowa Elżbieta II spotkała się nową premier. Kim jest Liz Truss i co jej premierostwo oznacza dla Wielkiej Brytanii?

Nowy premier Wielkiej Brytanii już oficjalnie na stanowisku, Liz Truss przejęła władzę i zastąpiła Borisa Johnsona. We wtorek rano kandydatka na premiera pojechała do Szkocji na spotkanie z królową Elżbietą, która formalnie poprosiła ją o utworzenie rządu. Po tym jak przyjęła nominację od brytyjskiej monarchini, stała się 56. premierem Wielkiej Brytanii i trzecią kobietą piastującą funkcję szefa rządu. 

Nowa premier Wielkiej Brytanii. Kim jest Liz Truss?

Liz Truss już ujawniła swoje polityczne plany. Zamierza utworzyć silny gabinet i porzucić „prezydencki styl rządzenia”. We wtorek na Downing Street wygłosi pierwsze oficjalne przemówienie jako premier. The Guardian ujawnia, że na samym początku nowa premier chce ogłosić plany walki z kryzysem energii. Czy będzie dla Wielkiej Brytanii niczym nowa Margaret Thatcher?

Tuż po swoim wyborze na premiera była minister spraw zagranicznych obiecała, że przeprowadzi Brytyjczyków przez „trudne czasy”, uwolni potencjał kraju i rozpędzi gospodarkę. Ile warte są jednak polityczne obietnice? Przypomnijmy, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma nazwie prawo i sprawiedliwość, więc…

Liz Truss była faworytką w wieloetapowych wyborach członków Partii Konserwatywnej. W finałowym głosowaniu, przeprowadzonym w poniedziałek zmierzyła się z byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem. Otrzymała 57,4 proc. głosów. Dla porównania Boris Johnson zwyciężył z 66,4 proc. w 2019 r., David Cameron z 67,6 proc. w 2005 r., a Iain Duncan Smith z 60,7 proc. w roku 2001 – przypomina Polsat News.

Co oznacza premier Liz Truss dla Europy?  Były korespondent „Rzeczpospolitej”  Jędrzej Bielecki uważa, że "Europa z nową brytyjską premier będzie miała problemy", a ona sama będzie musiała zmierzyć się m.in. z kryzysem energetycznym, gwałtownym wzrostem przestępczości i „możliwym rozpadem Wielkiej Brytanii”. Zwrócił uwagę, że tylko 12% Brytyjczyków uważa, że będzie dobrym premierem. A u nas ok. 40% Polaków nadal uważa, że Jarosław Kaczyński wciąż dobrze rządzi Polską…

Liz Truss chce być drugą Margaret Thatcher. Tak jak Żelazna Dama kieruje czołgami i fotografuje się na Placu Czerwonym. Jej zwolennicy twierdzą, że nowa brytyjska premier – podobnie jak Thatcher – wstrząśnie torysowskim establishmentem i zmieni na lepsze Brytanię, pogrążoną w najgłębszym kryzysie gospodarczym od wielu lat. Blisko 2 mln osób zamierza przestać płacić rachunki za energię. Pracownicy kolei, pielęgniarki, nauczyciele, urzędnicy państwowi, listonosze, śmieciarze i pracownicy samorządowi mają strajkować w najbliższych miesiącach  – pisze Newsweek.