18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy zapłacą

Nowa siedziba TVP za 600 mln. "Musi być standard"

Wojciech Kozicki
23.08.2022  12:26
Będzie nowa siedziba TVP. PIS ma plan jak zabrać pieniądze Polakom
Będzie nowa siedziba TVP. PIS ma plan jak zabrać pieniądze Polakom Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Kryzys, inflacja, rosnące raty kredytów, rosnące opłaty za mieszkania… i co z tego? Jak ujawnia portal Wirtualna Polska, Telewizja Polska wyda ponad 600 milionów złotych, by powstała nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiadającej realizację wszystkich treści informacyjnych i publicystycznych w TVP i TVP Info. Skąd PIS weźmie pieniądze i po co im to wszystko? Kurski wyjaśnił, a właściwie zadrwił z Polaków...

Kryzys finansowy pochłania Polskę, a właśnie zapowiedziano, że opłaty za mieszkania wzrosną o 150%. Tymczasem, jak ujawnia portal Wirtualne Media, Telewizja Polska podpisała umowę z Korporacją Budowlaną Doraco na wybudowanie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wartość brutto zlecenia to 606,9 mln zł. Prezes TVP Jacek Kurski już wyjaśnił dlaczego potrzebna jest nowa i bardzo droga siedziba TAI. 

Nowa siedziba TVP Info. Polacy klepią biedę, a PiS wydaje miliony

Ujawniono również, że nowa siedziba początkowo miała kosztować 495,6 mln zł, ale po zapoznaniu się z ofertami, podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu. Umowa została podpisana z Doraco w sierpniu 2022 roku. Obiekt powstanie przy siedzibie głównej TVP na ul. Woronicza w Warszawie, a jego budowa potrwa 3 lata.

Nowa siedziba będzie składała się z dwóch budynków, pięciu kondygnacji naziemnych oraz dwupoziomowego garażu podziemnego. Na parterze znajdą się dwa studia telewizyjne z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Na pierwszym piętrze znajdą się m.in. studio TVP Sport, pomieszczenia dla montażystów i grafików oraz kantynę pracowniczą. Na drugim piętrze powstaną pomieszczenia redakcyjne i montażowe, a na trzecim piętrze znajdziemy dwa studia telewizyjne na potrzeby TVP3, główny pokój komutacyjny i centrum danych, a na czwartym piętrze będą zlokalizowane pokoje biurowe, redakcyjne oraz sale konferencyjne.

Oferta Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną 606,9 mln zł miesiąc temu została uznana przez Telewizję Polską za najkorzystniejszą. W przetargu, ogłoszonym w sierpniu ub.r., przesłano jeszcze cztery oferty, z wyższymi kwotami: - konsorcjum firm Adamietz (jako lider) i EBS BUD (jako partner) - 607,2 mln zł, - Mirbud - 626,1 mln zł, - Mostostal Warszawa - 632 mln zł, - PORR - 642,9 mln zł – czytamy na portalu Wirtualne Media.

Skąd Telewizja Publliczna ma pieniądze na takie wydatki? W planie finansowym na br. zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. Media ujawniły, że Telewizja Polska do 2024 roku ma dostać nawet 10 miliardów z umowy abonamentowej.

Lepiej trzymajcie się za portfele…

Mamy XXI w. i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny – wyjaśnił Jacek Kurski.

logo Tu się dzieje