18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gwiazdka odwołana?

NOWE OBOSTRZENIA NA ŚWIĘTA! Niedzielski ujawnił plan

23.11.2021  08:11
PiS odwoła święta?
PiS odwoła święta? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych restrykcji pandemicznych. Jeśli wzrost zakażeń nie wyhamuje, rząd tuż przed świętami zaostrzy obowiązujące obecnie obostrzenia. Minister zdrowia ujawnił też, kiedy nastąpi szczyt czwartej fali zarazy.

Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem ZET został zapytany o plany rządu dotyczące wprowadzania nowych obostrzeń. Jak przekazał szef resortu zdrowia, restrykcje zostaną zaostrzone, jeśli w grudniu liczba zakażeń nadal będzie utrzymywała się na wysokim poziomie.

Jeśli rozmawiamy o jakichś restrykcjach czy  zwiększeniu dolegliwości obostrzennych to przejmujemy sobie cenzurę połowy grudnia i jeśli nie będziemy mieć do tego czasu wyraźnego spadku zakażeń, to będzie nas zmuszało do działań, które będą bardziej dolegliwe. Może się to nałożyć na czas świąteczny - stwierdził polityk.

Zdaniem ministra zdrowia wizja wprowadzania restrykcji przed samymi świętami to czarny scenariusz, choć możliwy do zrealizowania. Sytuacja w dużej mierze będzie uzależniona od "wydolności szpitali w Polsce"

Kiedy szczyt czwartej fali pandemii?

Według prognoz ekspertów szczyt zakażeń nastąpi jeszcze w tym tygodniu, ewentualnie za tydzień. Niedzielski podkreśla, że "później mamy znaki zapytania co może być dalej".

Jeśli porównamy poprzednie fale pandemii, to obecnie mamy znacznie mniej hospitalizacji. Dzięki temu możemy liberalizować obostrzenia. W szpitalach mamy głównie osoby niezaszczepione, a zgony zaszczepionych to głównie osoby, które przyjęły je dawno - dodał.

Minister zdrowia nie ukrywa, że największą rolę w walce z zarazą pełnią nie restrykcje, a szczepienia przeciw COVID-19. Jednak skłonność Polaków do szczepień jest znacznie niższa niż w pozostałych krajach europejskich.

Czytaj także
Przeczytaj więcej