18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejny dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe. Duda: "zrobię wszystko"

Wojciech Kozicki
06.09.2021  14:55
Nowe święto państwowe. Duda chce celebrować Powstanie Wielkopolskie
Nowe święto państwowe. Duda chce celebrować Powstanie Wielkopolskie Fot: Lukasz Piecyk/REPORTER/east news

Będzie nowe święto państwowe? Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27. grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu. Ma być to dzień „należny Wielkopolanom i bohaterom”. Kiedy będziemy obchodzili Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego?

Prezydent Duda chce uczcić Powstanie Wielkopolskie i pamięć jego uczestników. W poniedziałek ogłosił, że projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu "niezwłocznie" znalazł się na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Nowe święto państwowe, czyli Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, mielibyśmy obchodzić 27 grudnia.

Nowe święto Państwowe. Duda chce uczcić Powstanie Wielkopolskie

Nie tylko prezydent chce uczcić Powstanie Wielkopolskie świętem państwowym. Zabiegają o to również wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. To właśnie one przekazały w poniedziałek prezydentowi apel w tej sprawie, a on zgodził się  wnioskować razem z nimi o nowe święto.

Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali. Niezwłocznie postaram się, aby projekt ustawy znalazł się na biurku Pani Marszałek. Zrobię wszystko co w mojej mocy, abyśmy 27 grudnia obchodzili Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – ogłosił Andrzej Duda.

Zdaniem Dudy, Powstanie Wielkopolskie jest nieco zapomniane, a przecież to właśnie ono umożliwiło „przyłączenie do Polski ziem, na których zrodziła się nasza państwowość” Dodał, że „bez ziem włączonych wtedy do Polski, a będących kolebką państwa Polan, bez Wielkopolski nie ma Rzeczypospolitej”.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym – przypomina Polsat News.

Czytaj także