18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jesteśmy w...

POLSKIE FINANSE W RUINIE! Rząd przyznał, ILE (NIE)MAMY

20.08.2020  12:37
Nowelizacja budżetu. Polskie finanse w ruinie
Nowelizacja budżetu. Polskie finanse w ruinie Fot: Jan Bielecki/East News

Budżet na 2020 rok bez deficytu? Rząd przyjął nowelizację i już wiadomo, że jesteśmy w czarnej... dziurze. Brakuje nam ponad 100 miliardów złotych!

Polskie finanse są w totalnej ruinie. Plany budżetu bez deficytu legły w gruzach, choć politycy PiS tygodniami chwalili się, że oto oni dokonali niemożliwego i jak nikt inny świetnie dbają o pieniądze Polaków.

W czwartek 20 sierpnia politycy przyjęli nowelizację, która pokazuje prawdę o naszych finansach. Jest więcej, niż źle. Jest fatalnie. Deficyt budżetowy za 2020 rok oceniono na 109,3 mld złotych. Miało być 0.

Nowelizacja budżetu na 2020 rok

Z czwartkowej nowelizacji nie sposób wyciągnąć żadnych pozytywnych informacji. Jak podaje Rządowe Centrum Informacyjne, dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych o 36,7 miliardów złotych i wyniosą 397,7 mld zł. Wyższe będą za to... wydatki i to aż o 72,7 miliardów!

Co więcej, PKB w całym 2020 roku obniży się o 4,6 procent (rok temu wzrósł o 4,1 proc., na obecny rok również zakładano wzrost - 3,7 proc.). To nie koniec złych wiadomości. Nowy budżet przewiduje też znaczny wzrost bezrobocia - pod koniec roku osiągnąć ma już 8 procent. Zwiększy się też przeciętna inflacja - do 3,3 procent (w zeszłym roku przeciętna wynosiła 2,3 procent).

Rząd tłumaczy budżet: jest źle, ale dobrze

Jak to wszystko tłumaczy rząd? CIR zapewnia, że nie ma się czym przejmować, bo politycy panują nad sytuacją, a przerażające dane z nowego budżetu świadczą o... zapobiegliwości i przemyślanych działaniach rządzących.

Dzięki działaniom rządu sektor finansów publicznych pozostaje bezpieczny i stabilny. Jest to możliwe poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki budżetowej mającej na celu wspieranie wzrostu gospodarczego w ramach ograniczeń wynikających z prawa krajowego i unijnego - czytamy.

Centrum Informacyjne Rządu zapewnia, że gdyby nie skuteczne i odważne decyzje, oraz przemyślane, najlepsze z możliwych działania rządu, pandemia koronawirusa SARS-COV-2 spustoszyłaby Polskę. Bezrobocie byłoby dużo wyższe, zarobki Polaków dużo niższe, a gospodarka by upadła.

Rząd dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do największego kryzysu gospodarczego ostatnich lat, który wpłynął na gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej w Polsce i innych krajach dotkniętych pandemi

- tłumaczy CIR dramatyczną sytuację polskich finansów.

Przeczytaj więcej
Komentarze