18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostre przetasowanie

DRUZGOCĄCY SONDAŻ! To całkowicie zmienia polską politykę

20.09.2020  12:12
Nowy sondaż i przetasowanie w Sejmie. PiS notuje spadek
Nowy sondaż i przetasowanie w Sejmie. PiS notuje spadek Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, Jarosław Kaczyński mógłby się zmartwić - PIS znów notuje spadek poparcia. Co więcej, bez współpracy z nimi Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro idą na totalne dno.

Nowy sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski i duże zmiany. PiS znów notuje spadek poparcia, a Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin nie mają szans na miejsce w Sejmie. Znajdzie się w nim za to ktoś całkowicie świeży - Szymon Hołownia.

Sondaż przeprowadzony został 18 września. Spytano w nim o preferencje wyborcze w potencjalnych wyborach parlamentarnych. Gdyby odbywały się w tę niedzielę, zwycięzcą byłby nadal PiS, jednak z coraz niższą liczbą głosów.

Sondaż IBRIS. PiS ze spadkiem, Szymon Hołownia w Sejmie

Jak wynika z badania IBRIS dla WP, PiS i Jarosław Kaczyński mogliby liczyć na poparcie rzędu 35 procent głosów (w ostatnim sondażu było to 38,3 proc). Druga siła w Sejmie to KO z wynikiem 21,8 procent. Trzecie miejsce na podium zajmuje Szymon Hołownia i jego Polska 2050 z poparciem 10,6 procent badanych.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie - Konfederacja z wynikiem 8,2 proc. i Lewica - 5,8 proc. Poza próg wyborczy wypadają PSL-Kukiz'15 - 3 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 1,5 proc. i Porozumienie Jarosława Gowina - 1,2 proc.

Bez PiS Ziobro i Gowin nie istnieją

Na polskiej scenie politycznej trwa wielka burza - mamy gigantyczny konflikt w koalicji rządzącej. Zjednoczona Prawica rozpada się po tym, jak posłowie Porozumienia i Solidarnej Polski głosowali przeciw zgłoszonej przez PiS ustawie o ochronie zwierząt ("piątka dla zwierząt). Teraz Polsce grozi rozpad Sejmu i przedterminowe wybory.

Tymczasem okazuje się, że koalicja z PiS to dla Zbigniewa Ziobro i Jarosława Gowina polityczne "być". Bez współpracy z Jarosławem Kaczyńskim nie mają szans na miejsce w Sejmie. A i samo Prawo i Sprawiedliwość notuje dużo wyższe poparcie we współpracy z koalicjantami.

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRIS, w wyborach parlamentarnych Zjednoczona Prawica (PIS, Porozumienie, Solidarna Polska) może liczyć na aż 40,9 procent poparcia! Drugą siłą w państwie byłaby KO - 22,4 proc., trzecią Polska 2050 - 11,2. proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja z wynikiem 8,1 proc. i Lewica z wynikiem 5,4 proc. Poza próg wyborczy wypada koalicja PSL-Kukiz'15 - 3,2 proc.

Czytaj także